Experimentální stroj, jenž má být přechodem mezi letadly a raketami, se z křídla bombardéru B-52, který jej nesl na cestě z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii, spustil mezi 19:00 a 20:00 SELČ. Letoun začal svou samostatnou cestu nedaleko kalifornského pobřeží, severozápadně od Los Angeles. Pak měl směřovat na sever nad Tichým oceánem v koridoru určeném pro testovací lety.

Při testu ale nastaly krátce po spuštění z bombardéru podle agentury AP problémy se směrovým stabilizátorem. Letoun pak nemohl naplno spustit svůj motor a armáda o něj přišla. Podle agentury Reuters se Waverider rozlomil.

Hypersonická střela

Američané považují výzkum takzvaných hypersonických letounů za klíčový pro vývoj nových střel či vojenských, ale i civilních letadel. Nové technologie například mohou zkrátit dobu nutnou pro zasažení cíle. Když se třeba v roce 1998 pokusily Spojené státy zlikvidovat šéfa sítě Al-Káida Usámu bin Ládina střelou s plochou dráhou letu odpálenou z lodě v Arabském moři, trvalo 80 minut, než doletěla do Afghánistánu. Hypersonická střela by stejnou vzdálenost zvládla za 12 minut.

Podívejte se, co by měl umět stroj X-51A WaveRider

X-51A WaveRider hypersonic scramjet testbed

O hypersonických letech se mluví v případě, že rychlost letadla dosáhne alespoň pětinásobku rychlosti zvuku, tedy Machova čísla pět. Letoun X-51A Waverider při pokusu v květnu 2010 dosáhl šestinásobku rychlosti zvuku, tedy zhruba 7000 kilometrů za hodinu. Letěl jí větší část celkem dvousetsekundového letu.

 

X-51A WaveRider hypersonic scramjet testbed

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist