K doživotnímu vězení byl v USA odsouzen voják Naser Jason Abdo, který se přiznal, že chtěl spáchat rozsáhlý útok na americké vojáky kvůli válkám v Iráku a v Afghánistánu.

Dvaadvacetiletý Abdo, který je muslim, byl zatčen před rokem poté, co zběhl z posádky ve Fort Campbellu ve státě Kentucky. Žaloba u soudu přehrála rozhovor, který vedl ve vězení s matkou. Řekl, že plánoval akci, která podle něho měla přinést spravedlnost lidem v Iráku a v Afghánistánu.

Při policejním výslechu Abdo prohlásil, že chtěl zaútočit, protože se mu nelíbilo, co jeho jednotka udělala v Afghánistánu. Uvedl také, že chtěl umístit nálož do restaurace plné vojáků ze základny Fort Hood a venku zastřelit každého, kdo by z restaurace unikl.

Abdo přestoupil na islám v 17 letech. V roce 2009 vstoupil do armády, když se domníval, že mu náboženství nebude během vojenské služby vadit.

Nicméně o rok později požádal o vyřazení z armády s tím, že ho ostatní vojáci při výcviku kvůli jeho vyznání napadali. Jeho jednotka nakonec odjela do Afghánistánu bez něj. Byl tehdy také vyšetřován kvůli údajnému držení dětské pornografie.

Loni v červenci odešel Abdo bez povolení ze své posádky ve Fort Campbellu ve státě Kentucky. Byl pak zadržen v texaském městě Killeen, kde v místním motelu manipuloval s látkami pro výrobu pumy. Policii na něj upozornili majitelé obchodu se zbraněmi ve Fort Hoodu, kde si chtěl opatřit zásobu střelného prachu.

Ve stejném obchodě zakoupil své zbraně jiný muslim, vojenský psychiatr Nidal Malik Hasan, který ve Fort Hood v listopadu 2009 postřílel 13 lidí a 32 dalších zranil. I on vystupoval z pozic radikálního islámu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist