Příběh, o kterém nyní mluví celá Čína, obsahuje všechny ingredience dobrodružného románu - intriky mezi nejvlivnějšími politiky, rodinné drama a pád ambiciózního manželského páru, který přivodila chamtivost, anebo, jak nyní zní oficiální verze, snaha matky ochránit jediného syna.
"V tomto případě jde o nejvyšší politiku, proto výsledek začínajícího procesu je dán předem," řekl agentuře Associated Press sinolog Perry Link z univerzity Princeton.
Skandál vyšel najevo letos v březnu, když se místní policejní šéf pokusil požádat o azyl na americkém konzulátu ve městě Čheng-tu s tím, že jeho stranický nadřízený Po Si-laj po něm chce, aby zatajil vraždu britského obchodníka. Neil Heywood zemřel loni na podzim a podle první oficiální verze se otrávil alkoholem.
Policista se později vydal zpět čínským úřadům a na základě jeho výpovědi byla obviněna Po Si-lajova manželka Ku Kchaj-laj a jejich domácí služebník. Jejich obžaloba znamenala okamžitý konec kariéry Po Si-laje, člena předsednictva ústředního výboru komunistické strany. Ten se při plánované obměně vedení chtěl letos na podzim dostat až do nejužší špičky, devítičlenné stálé komise předsednictva.
Ku se k vraždě už údajně přiznala
Ve státem kontrolovaných čínských médiích se nejdříve objevila eufemistická zmínka, že motivem vraždy byl "konflikt ekonomických zájmů", což se vykládalo tak, že Ku Kchaj-laj se neshodla s Britem na dělení úplatků, které získávala díky vysokému postavení svého manžela. Heywood měl pomáhat při převodech vysokých sum na zahraniční účty.
Čínští vládci se tajně scházejí u Pekingu. Chystají největší mocenskou změnu za 10 let - čtěte ZDE
Na olympijských hrách diskriminují naše sportovce, napsal čínský deník - čtěte ZDE
Později se objevilo tvrzení, že motivem činu byla obava matky o bezpečnost syna. Slabinou pozdější verze je veřejně známý fakt, že britský obchodník tomuto synovi prostřednictvím svých konexí pomohl dostat se na prestižní zahraniční univerzity, britský Oxford a americký Harvard.
Čínští policisté hlídají budovu, kde probíhá soud s Ku Kchaj-laj (Foto: Reuters)
Posun v interpretaci může mít vysvětlení osobní i politické. Obžalovaná by se tak mohla vyhnout trestu smrti, který je v Číně za vraždu ukládán takřka automaticky. Důraz na osobní vztahy by odvrátil pozornost od možného korupčního pozadí.
"Pro režim je nanejvýš riskantní mluvit o úplatcích v rodině tak vysoce postaveného funkcionáře, protože podobná obvinění lze vznést i proti mnoha dalším funkcionářům," řekl agentuře AFP Francois Godement z Evropské rady pro zahraniční vztahy.
V angličtině vycházející deník řízený režimem Global Times předpověděl, že nynější proces bude milníkem, protože "vysílá společnosti poselství, že nikdo, bez ohledu na status nebo moc, nemůže být beztrestný". Jednání soudu však nebude veřejně přístupné.
Sama Ku se v úterý údajně k vraždě a "hospodářské kriminalitě" přiznala, napsal deník South China Morning Post s odkazem na anonymní zdroje z řad obžaloby. Při výslechu prý působila "laskavě" a "uvolněně", uvedl deník.
Soud ve městě Che-fej má šanci stát se nejsledovanějším procesem v Číně za celé roky. Očekává se ale, že bude krátký - jen jeden nebo dva dny - a uzavřený pro novináře. Čína ovšem ve velmi zřídka vídaném ústupku povolila přítomnost britských diplomatů v soudní síni; ti po příjezdu k soudní síni novinářům řekli, že nebudou o případu mluvit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist