Americké úřady oznámily totožnost čtyřicetiletého muže, který v neděli střílel v sikhském chrámu u města Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Jde o bývalého vojáka Wadea Michaela Page, který v americké armádě strávil kolem šesti let.
Důvod jeho útoku, při kterém pozabíjel šest lidí, zatím není známý. Podle zdrojů televizní stanice CBS News čin, který vyšetřovatelé FBI označili za teroristický, mohl mít rasové či etnické motivy.
Několik dalších lidí při útoku utrpělo zranění a nejméně tři jsou v nemocnici. Vraha na místě zastřelil policista. Jiný policista, který se na místě snažil pomáhat raněným, sám utrpěl několik střelných poranění a je ve vážném stavu.
Podle lékařů by ale měl přežít. V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu. Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee.
Podle tetování na Pageově těle a některých dalších indicií policie usuzuje, že útok byl aktem "vnitrostátního terorismu", tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zřejmě bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu.
Podle tetování na Pageově těle a některých dalších indicií policie usuzuje, že útok byl aktem "vnitrostátního terorismu", tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zřejmě bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu.
Page v americké armádě působil od dubna 1992 do října 1998. Sloužil v jednotce, která měla na starost psychologické operace, a to nejprve na základně Fort Bliss v Texasu a později na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Z armády byl propuštěn bez poct kvůli nějakému prohřešku. Zatím není známé, kvůli jakému.
Střelec z kina se objevil poprvé u soudu. Začátku procesu přihlížel tiše a bez emocí - čtěte ZDE
Na sto Američanů připadá 90 zbraní. Když ve volbách vítězí demokraté, prodeje stoupají - čtěte ZDE
Muž v neděli beze slova zahájil palbu na sikhské věřící shromažďující se k nedělní ranní modlitbě. Čtyři lidé zahynuli uvnitř modlitebny, tři včetně útočníka venku.
Projev náboženské nesnášenlivosti
Policisté v noci na pondělí vyklidili tři bloky nájemních domů ve čtvrti Cudahy na předměstí Milwaukee, kde střelec bydlel. Sousedé vraha popsali jako muže příjemného vzezření a mírumilovného vystupování. Jeho totožnost policie nezveřejnila.
Příslušníci sikhské komunity v místě incidentu jsou přesvědčeni, že střelba byla projevem náboženské nesnášenlivosti. Sikhy, kteří nosí na hlavě typické turbany a zdobí je plnovous, si v USA mnozí pletou s muslimy a častují je rasistickými nadávkami. Ve Spojených státech jich žije přes půl milionu.
Útok odsoudil prezident USA Barack Obama i indický premiér Manmóhan Singh, který je sám sikh.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist