Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney vyjádřil v pondělí přesvědčení, že větší omezení přístupu ke zbraním ve Spojených státech by nezabránilo masakru, kterého se dopustil mladý střelec James Holmes na premiéře filmu Temný rytíř povstal v noci na pátek ve státě Colorado. Reagoval tak na volání po složitějším získávání zbraní v zemi, kde držení zbraní zaručuje ústava.

"Stále věřím, že ústavní právo na držení zbraní se má zachovat, a nevěřím, že nějaké nové zákony by změnily něco na podobných tragédiích," odpověděl Romney podle agentury Reuters novinářům na otázku, zda by se neměly přijmout zákony zakazující internetový nákup munice či omezující prodej poloautomatických zbraní.

Holmes si opatřil zbraně a velké množství nábojů již dva měsíce před činem zcela legálně. Munici objednal přes internet o obdržel ji v nejméně 50 balíčcích adresovaných domů a do školy. V minulosti neměl problémy se zákonem. Policie v jeho bytě na předměstí Denveru také našla výbušniny.

Rozruch proto vyvolalo sdělení úřadů, že univerzita v Denveru obdržela v pondělí dva podezřelé balíčky. Policie balíčky zabezpečila a odvezla. Neupřesnila, co obsahovaly, ani zda souvisejí s případem střelby v kině, což jen podpořilo spekulace a obavy z dalšího možného násilí ve městě.

Obavy posílila také pondělní zpráva, že ve státě Maine policie v neděli zatkla devětačtyřicetiletého muže, který měl v autě vystřižené články o zabíjení v kině v Coloradu, samopal, čtyři pistole a několik krabic s municí. Muž se přiznal, že byl v kině ve městě Saco na novém Batmanovi a měl u sebe v sále nabitou zbraň.

Bezpečnostní opatření i v ČR

Americká veřejnost mohla v pondělí poprvé od krvavé střelby v kině vidět čtyřiadvacetiletého Jamese Holmese, který stanul před soudem jako podezřelý z toho, že při půlnočním promítání filmu na motivy komiksové série o netopýřím muži - Batmanovi z dosud neznámých důvodů postřílel 12 lidí a 58 zranil. Holmes se k soudu dostavil s nabarvenými vlasy na červeno - údajně proto, že se stylizoval do postavy Jokera, který je hlavním protivníkem Batmana.

Advokátka Holmesovy rodiny Lisa Damianiová v pondělí sdělila novinářům, že příbuzní soucítí s rodinami obětí, ale že se k případu nehodlají vyjadřovat. Odmítla upřesnit, jaký je současný vztah mezi Holmesem a jeho příbuznými.

Záznam soudního slyšení s Jamesem Holmesem

Filmové studio Warner Brothers kvůli masakru v Denveru zrušilo slavnostní premiéry snímku Temný rytíř povstal v některých zemích.

V ČR bude film uveden do kin 26. července. Speciální premiéru připravilo o půlnoci ze středy na čtvrtek pražské Bio Oko. Vedení kina uvedlo, že nebude divákům v batmanovských maskách a kostýmech bránit ve vstupu. Organizátoři nicméně chystají "určitá bezpečnostní opatření", jaká prý dělají při každé premiéře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist