Interpol vydal v úterý mezinárodní zatykač na iráckého viceprezidenta Tárika Hášimího, který je podezřelý z řízení a financování teroristických útoků v Iráku. Hášimí je již delší dobu na útěku, podle dostupných informací pobývá nyní v Turecku.

Interpol uvedl, že jednal na žádost irácké vlády. Zatykač na Hášimího označil červenou, tedy nejvyšší prioritou.

"Červené varování Interpolu výrazně sníží Táriku Hášimímu možnost cestovat a překračovat hranice. Je to mocný prostředek, jak pomoci úřadům Hášimího lokalizovat a zatknout," uvedl generální tajemník Mezinárodní organizace kriminální policie Ronald K. Noble ve svém prohlášení.

"Svědčí to také o ochotě iráckých úřadů spolupracovat s mezinárodními policejními složkami prostřednictvím Interpolu ve snaze předvést před soud osoby obviněné ze závažných zločinů," dodal.

Hášimí čelí v Iráku obvinění, že objednával vražedná komanda proti vládním činitelům, bezpečnostním silám a šíitským poutníkům. Je souzen v Bagdádu v nepřítomnosti.

Proces měl začít 3. května, ale byl odročen na 10. května, protože obhájci viceprezidenta požádali o zřízení zvláštního tribunálu pro vysoce postavené osoby. V případě dokázání spoluviny na teroristických akcích hrozí usvědčeným tresty smrti.

Hášimí je nejvyšším sunnitským představitelem v irácké vládě, v níž dominují šíité. Viceprezident jakoukoli vinu popírá a obvinění vůči sobě označuje za vykonstruovaná. Tvrdí, že jde o politickou štvanici na jeho osobu řízenou šíitským premiérem Núrím Málikím.

V pátek Hášimí v Istanbulu prohlásil, že "nedůvěřuje justici své země" a že se do Iráku nevrátí, protože mu tam hrozí nebezpečí. Na útěku je irácký viceprezident od loňského prosince, kdy na něj byl v Iráku vydán zatykač. Hášimí se nejprve uchýlil do autonomní oblasti iráckého Kurdistánu a později zemi zcela opustil.