Ničení největšího nacistického ghetta začalo 22. července 1942. Němečtí okupanti ten den zveřejnili výnos, podle kterého se museli obyvatelé ghetta bez zvláštního pracovního povolení shromáždit na nádraží. Kdyby tak neučinili, byli by rovnou zastřeleni.
Během následujících tří měsíců pak z varšavského ghetta odjelo 260 tisíc lidí. Transporty je převezli do sto kilometrů vzdáleného vyhlazovacího tábora v Treblince.
Po likvidaci ghetta zbylo ve varšavském ghettu kolem 35 tisíc registrovaných Židů, dalších 25 tisíc zde žilo ilegálně. Když nacisti v dubnu roku 1943 rozhodli o likvidaci zbylých obydlí, začalo v ghettu povstání. Trvalo necelý měsíc, potlačeno bylo v polovině května.
Popírač holocaustu zorganizoval zájezd do Polska. S vlastním výkladem historie - čtěte ZDE
Poláky dohání temná minulost: Do jaké míry se podíleli na vyvražďování Židů - čtěte ZDE
Další protiněmecké povstání se ve Varšavě konalo v srpnu roku 1944. Zahájila ho polská Zemská armáda v době, kdy byli Sověti nedaleko města. Odpor trval 63 dní, nacisti jej potlačili v říjnu. Akci nepřežilo 18 tisíc povstalců a 200 tisíc civilistů. Z Varšavy zbyly prakticky jen trosky.
Výročí si Polsko připomene vůbec poprvé v historii.
Varšavské ghetto
Varšavské ghetto
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist