Polská diplomacie si v pátek předvolá maďarského velvyslance, aby protestovala proti udělení azylu opozičnímu poslanci Marcinu Romanowskému, oznámilo podle médií polské ministerstvo zahraničí. Současně uvedlo, že ministr zahraničí Radoslaw Sikorski rozhodl, že do Varšavy bude ke konzultacím povolán polský velvyslanec v Maďarsku. Na Romanowského byl vydán evropský zatykač kvůli podezření z korupce a zpronevěr. Polský premiér Donald Tusk se v pátek pozastavil nad tím, že zkorumpovaní politici mají při útěku před spravedlností na výběr mezi běloruským Minskem a Budapeští.

„Nečekal jsem, že zkorumpovaní politici, kteří utíkají před spravedlností, si budou moci vybrat mezi (běloruským vůdcem Alexandrem) Lukašenkem a (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem,“ uvedl Tusk podle agentury PAP. Tento výrok Tusk pronesl v souvislosti s azylem pro Romanowského, kterým Maďarsko rozzuřilo polskou vládu, a také s azylem pro uprchlého polského soudce Tomasze Szmydta, podezřelého ze špionáže, v Bělorusku. Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie, které od Nového roku převezme Polsko, bylo podle Tuska poznamenáno „mnoha zvláštními událostmi“.

Romanowski býval náměstkem ministra spravedlnosti v předchozí polské vládě nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Ve vlasti čelí obviněním z korupce, ve čtvrtek na něj varšavský soud vydal evropský zatykač. To, že mu Maďarsko podle šéfa kabinetu premiéra Viktora Orbána udělilo politický azyl, označila Varšava za nepřátelský krok. Maďarská vláda svým postupem vyvolala vzácný právní spor mezi dvěma členskými státy Evropské unie, upozornila ve čtvrtek média.

Romanowski požádal maďarské úřady o ochranu „kvůli politicky motivovaným akcím vedoucím k nezákonnému zbavení svobody a porušování mezinárodního práva,“ napsal Romanowského právník Bartosz Lewandowski na platformě X.

Budapešť udělila Romanowskému azyl „v souladu s maďarským právem a právem EU“, tvrdil šéf Orbánova štábu Gergely Gulyás.

Polská prokuratura Romanowského obvinila z 11 trestných činů, včetně zpronevěry. Bývalý náměstek je podezřelý z machinací s fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti zločinů, ale podle nynější vlády byly za předchozího ministra spravedlnosti za peníze z fondu kupovány počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře či se platila volební kampaň. Polští zákonodárci už dříve zbavili Romanowského imunity.

Vztahy mezi Varšavou a Budapeští se výrazně zhoršily od porážky nacionalistické PiS v parlamentních volbách v říjnu 2023.

Orbán polským novinářům na summitu unie v Bruselu podle televize TVN 24 řekl, že udělení azylu je právní proces, s jehož podrobnostmi nemá nic společného, ale také prohlásil, že vztahy mezi oběma státy „nejsou dobré, a to zejména kvůli brutálnímu útoku polského ministra v Politicu na maďarskou vládu“. Zmiňovaný rozhovor s polským ministrem spravedlnosti Adamem Bodnarem vyšel pod titulkem: „Maďarsko za Orbánových vlád je na cestě bez návratu, varuje polský ministr.“ Polské zkušenosti podle Bodnara dokazují, že neliberální vlády nemění své metody ani pod tlakem Bruselu.

Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński v pátek novinářům řekl, že Romanowski by se za současných politických podmínek v Polsku nedočkal spravedlivého soudu.

Útěkem Romanowského do Budapešti povýšila aféra okolo fondu spravedlnosti na mezinárodní záležitost, což poškodí PiS, usoudil list Rzeczpospolita. Orbán sice dlouhá léta býval Kaczyńského spojencem, ale po ruské invazi na Ukrajinu i vláda PiS prudce ochladila vztahy s Budapeští. Spojenectví se nedalo zachovat při Orbánových stycích s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A azylem pro Romanowského Orbán podle deníku „přijímá účast ve vysněném scénáři Kremlu“, jehož „cílem je oslabit EU a rozbíjet unii zevnitř“. A tím pádem už nejde o zpronevěru 100 milionů (v přepočtu 510 milionů korun) či 200 milionů zlotých (přibližně jedna miliarda korun), ale o zapletení se do mistrně utkané sítě ruských intrik v Evropě, míní Rzeczpospolita.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist