Subdodavatelská firma Build-Up nabádala zaměstnance odstraňující následky výbuchu elektrárny Fukušima, aby své osobní dozimetry nosili v olověném obalu. Opatření mělo podhodnotit míru radiace, jíž byli pracovníci vystaveni.
Podle japonského tisku tak neselhaly jen úřady, chybovali i pracovníci elektrárny, kteří podcenili nebezpečí vln tsunami. K omylům docházelo i u dodavatelských firem, které pomáhaly likvidovat škody. Už dříve čelily obviněním z nedostatečné bezpečnosti práce.
Záležitost s měřením radiace začala vyšetřovat hned dvě japonská ministerstva - zdravotnictví a sociálních věcí. Společnost se podle všeho chtěla vyhnout potížím s vysokou radiací, která by jí znemožnila získat kontrakt ve Fukušimě.
Často sociálně slabí zaměstnanci, najímaní různými firmami na likvidaci škod, si už dříve stěžovali na nedostatečné proškolení, někteří pracující rovněž používali špatné ochranné oděvy.
Dělníci na místě havárie pracovali čtyři měsíce, mezi prosincem 2011 a letošním březnem. Měli za úkol izolovat hadice z úpravny vody. Několik z nich tisku přiznalo, že jim v prosinci jejich nadřízený ukázal, že nosí svůj dozimetr v olověném pouzdru, a požádal je, aby to učinili také.
Vedoucí jim řekl, že jestliže tímto způsobem měření "neobejdou", dostanou se velmi rychle k povolené roční normě, která počítá s maximálním vystavením 50 milisievertů radiace. Někteří z dělníků odmítli své dozimetry zakrýt a dali výpověď.
Bartuška: Jádro, to jsou 3 % obratu, 90 % starostí a 100 % negativní publicity - čtěte ZDE
Zájemci o dostavbu Temelína se trumfují. Náš reaktor vydrží pád letadla, chlubí se Škoda - čtěte ZDE
Havárii Fukušimy způsobilo silné zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami, které zasáhly severovýchod Japonska loni v březnu. Došlo při ní k přehřátí reaktorů a k jejich výbuchu. Následně radiace zamořila přilehlé okolí, radioaktivní prach doletěl až do Evropy.
Podle zprávy vyšetřovatelů nebyli zaměstnanci elektrárny vycvičeni na zvládnutí podobných nouzových situací, když vlna zničila i záložní generátory. Navíc mylně předpokládali, že nouzový chladící systém funguje.
Úřady také údajně hrubě podcenily riziko, když předpokládaly, že nejvyšší vlny tsunami nepřekročí šest metrů. Přitom maximální vlna byla více než dvojnásobná.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist