Rusko posílí svou vojenskou přítomnost v arktických oblastech, aby podpořilo své nároky na využití polárních zdrojů ropy a zemního plynu.

Velitel ruských pozemních vojsk Vladimir Čirkin v pondělí v Moskvě oznámil, že armáda připravuje rozhodnutí o dislokaci "arktických brigád" nejméně ve čtyřech severoruských regionech.

Moskva chce rozšířit hranice svého arktického kontinentálního šelfu a vyslala už do oblasti několik vědeckých expedic, aby oprávněnost svých nároků doložila.

Rusko svůj nárok opírá o tvrzení, že Lomonosovův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu a že tedy má právo na jeho ekonomické využívání.

Nároky na právo těžit nerostné suroviny v Arktidě si činí i jiné severské státy, především Kanada, USA, Norsko a Dánsko. V regionu se podle expertních odhadů nachází asi 13 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent zásob zemního plynu.

Arktida jako rezervace?

Mezinárodní ekologické organizace sice vyzývají k moratoriu na hospodářskou činnost v Arktidě, podobně jako je tomu v Antarktidě, ale podle odborníků jejich výzvy nemají šanci na úspěch.

Podle generálplukovníka Čirkina ruská armáda zřídí v polárních oblastech nejméně čtyři základny pro jednotky arktických brigád.

Uvažuje se o městech Pečenga a Kandalakša v Murmanské oblasti a o lokalitách v Jamalsko-něneckém autonomním okruhu a v Jakutsku. Ministerstvo obrany si chce zároveň pro arktické jednotky objednat výrobu speciálních tahačů a další výzbroje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist