Britský konzervativní premiér David Cameron a francouzský socialistický prezident François Hollande by společnou řeč při řešení vnitropolitických problémů hledali asi jen stěží.

Když spolu ale oba politici jednali v rámci první Hollandovy oficiální návštěvy Británie, dokázali se v otázce Evropské unie a eurozóny shodnout v několika zásadních bodech.

Oba politici souhlasili s nezbytností posílení eurozóny a připustili také možnost vzniku vícerychlostní Evropy. "Musíme mít Evropu o více rychlostech, každý si vezme v unii, co chce," řekl Hollande po jednání.

Oba politici připouštěli, že jejich země mají v řadě evropských otázek odlišné názory, ale shodují se prý v tom, že chtějí větší integraci eurozóny. "Chápeme vzájemně své pozice. Británie nechce brzdit eurozónu a my nechceme nikoho nutit, aby se k ní připojil," řekl Hollande. Zatímco Francie je součástí bloku používajícího jako platidlo euro, Británie si ponechala tradiční libru.

Cameron se vyjádřil v podobném duchu jako Hollande. Zdůraznil, že eurozóna se musí integrovat víc, aby vyvázla ze své krize. Bude to podle něj znamenat, že v rámci Evropské unie budou možné různé vazby a různé rychlosti integrace.

Premiér, kterého protievropské křídlo v jeho Konzervativní straně tlačí k referendu o setrvání země v unii, řekl, že Británie je na tom lépe, když je členem EU. Není však podle něj spokojená s nynějším vztahem mezi Londýnem a Bruselem a chce zpátky některé pravomoci.

David Cameron zlobil na summitu G20. Stačil se pohádat s Francií i Argentinou - čtěte ZDE

Cameron chce ubránit Británii před plány na superstát. Odmítá návrhy Merkelové - čtěte ZDE

Hollandova první cesta do Británie v prezidentské funkci byla očekávána s jistou nervozitou vzhledem k tomu, že Cameron v předvolební kampani otevřeně podpořil Hollandova předchůdce a soupeře Nicolase Sarkozyho, zatímco se socialistickým kandidátem Hollandem se odmítl sejít.

Stejně tak po Hollandově zvolení si na summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v Mexiku utahoval z jeho záměru zvýšit daně z nejvyšších příjmů. Cameron tehdy řekl, že pro francouzské bohaté "rozvine červený koberec", pokud Hollande splní předvolební slib a zvýší horní sazbu daně pro příjmy nad milionem eur (25,4 milionu Kč) ročně na 75 procent. Řekl, že "přivítá v Británii více francouzských podniků, které budou platit daně na naše zdravotnictví, školy a všechno ostatní".

Hollande v úterý v Londýně zdůrazňoval, že se nijak neurazil a že má rád britský humor. Daňové změny nebudou mít vliv na pohyb kapitálu a na naše vztahy, řekl.

Cameron ve stejně lehkém duchu řekl, že v úterý byl červený koberec pro francouzského prezidenta rozvinut. Zdůraznil, že jsou oba praktičtí a racionální politici, kteří chtějí pro své země to nejlepší.

Hollande na každý pád potěšil Brity, když oznámil, že Paříž nebude zvyšovat zdanění rekreačních rezidencí. Takový krok by se týkal asi 200.000 Britů, kteří mají ve Francii dům.

Francouzského prezidenta v úterý ještě přijme na hradu Windsor u Londýna britská královna Alžběta II.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist