Britský premiér David Cameron o sobě dal na summitu skupiny G20 v mexickém Los Cabos pořádně vědět. Během dvoudenního jednání se dostal do diplomatické roztržky s Francií i Argentinou.

Nejprve se v pondělí na setkání s podnikateli před zasedáním summitu strefoval do představ francouzských socialistů řešit problémy eurozóny a podpořit ekonomický růst zvyšováním daní a vládních výdajů.

"Myslím, že je chybné mít naprosto nekonkurenceschopnou horní sazbu daně z příjmu," řekl Cameron.

Paříž rozčílila především jeho poznámka, že Británie "rozvine červený koberec" pro francouzské firmy a podnikatele, pokud Hollande splní předvolební slib a zvýší horní sazbu daně pro příjmy nad milionem eur (25,4 milionu Kč) ročně na 75 procent.

Francouzští činitelé Cameronova slova urychleně odsoudili. "Doufám, že to byla vyjádření vyřčená po večeři a že (Cameron) nebyl plně při smyslech, když to říkal, protože takové věci se prostě neříkají," řekl ve francouzské rozhlasové stanici Europe-1 socialistický kandidát na šéfa parlamentu Claude Bartolone.

Šéf francouzských komunistů Pierre Laurent odsoudil Camerona za to, že prý chce udělat z Británie daňový ráj.

Další hádka kvůli Falklandám

Na summitu se znovu rozhořel i britsko-argentinský spor o Falklandy. K napjaté výměně názorů došlo během rozhovoru mezi Cameronem a argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou. Potvrdily to obě strany, i když průběh rozhovoru líčí odlišně.

Argentinská verze říká, že Cameron přišel za Fernándezovou, aby s ní mluvil o bankovních reformách a během rozhovoru ji vyzval, aby respektovala názor ostrovanů na budoucnost souostroví.

Fernándezová se snažila mu odpovědět tím, že mu chtěla předat obálku s rezolucemi OSN vyzývajícími k dialogu o ostrovech, kterým Argentinci říkají Malvíny. Cameron však "odmítl si obálku vzít, otočil se a odešel", uvedl argentinský ministr zahraničí Hector Timerman.

Mluvčí Cameronova úřadu řekl, že Cameron ve skutečnosti neodmítl obálku převzít. Nebylo prý jasné, zda mu ji chce opravdu předat. Podle mluvčího jí řekl, že "nyní nenabízí plnou diskusi o Falklandech".

"Ale doufám, že jste zaznamenala, že na Falklandech bude referendum, a vy byste měli respektovat jejich názory," řekl prý Cameron.

Falklandská správa uspořádá příští rok referendum o statusu ostrovů, které patří od roku 1833 Británii. Žije na nich asi 3000 lidí, kteří ve velké většině chtějí, aby Falklandy chtějí zůstat součástí Británie. Londýn tvrdí, že jejich přání musí být respektováno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist