Historické volby provázelo napětí mezi východem Libye a zbytkem země. Kvůli akcím sabotérů zůstalo uzavřeno asi šest procent z 1554 volebních místností. Hlasování si také vyžádalo dva lidské životy.

Ve východolibyjské Adžedábíji byl zastřelen muž, který protestoval proti volbám tím, že se snažil z volební místnosti odnést hlasovací urnu. Podle agentury Reuters jej zastřelili místní obyvatelé, kteří chtěli narušení voleb zabránit. Další muž zemřel při nepokojích v Benghází.

Na východě země, kde řada lidí požaduje větší autonomii, se odehrála většina incidentů. V Adžedábíji prý demonstranti zapálili volební urny ve 14 z 19 volebních místností. V kolébce loňské revolty, východolibyjském Benghází, na několika místech spálili nebo se pokusili zničit stovky volebních lístků. Narušení voleb byla hlášena i z měst Briga a Ghadámis.

Předběžné výsledky by měly být známy v pondělí, nebo v úterý. Dvousetčlenné národní shromáždění bude mít za úkol přivést zemi k plnohodnotným parlamentním volbám a jmenovat nový přechodný kabinet a premiéra země.

Dostanou se k moci islamisté?

Voleb se podle údajů z předběžného sčítání zúčastnilo 60 procent oprávněných voličů. "Pokračujeme ve sběru hlášení (z volebních místností), ale počet volících dosáhl 1,6 milionu, což je 60 procent zapsaných," uvedl předseda volební komise.

O křeslo v národním shromáždění se ucházelo asi 3700 kandidátů, z nichž asi sedminu tvoří ženy. Hlasování by mohlo vynést k moci islamisty, kteří zvítězili v podobných volbách v sousedním Tunisku a v Egyptě.

Libyjští liberálové se ale hned den po volbách nechali slyšet, že podle "prvních zpráv" zatím vyhrávají. "Předběžné zprávy (koalice) ukazují náskok koalice ve většině volebních okrsků," řekl jejich šéf.

Ne všude ale panovalo napětí, v hlavním městě Tripolisu hlasování provázela slavnostní atmosféra. Před volebními místnostmi se i přes velké teplo tvořily dlouhé fronty a auta troubila, když projížděla kolem. Voliči ukazovali na prstech "V" na znamení vítězství, někteří měli v očích slzy.

"Nedokážu ten pocit popsat. Zaplatili jsme svou daň, mám v rodině dva mučedníky," prohlásila podle Reuters o své první zkušenosti s volbami 50letá učitelka Zajnáb Masríová.

Řada obyvatel východních oblastí bohatých na ropu se ovšem obává, že v národním shromáždění nebudou dostatečně zastoupeni. Libyjci z východu země mají mít v novém orgánu 60 křesel, západ Libye včetně Tripolisu sto a řídce osídlené pouštní oblasti 40 mandátů. Někteří obyvatelé východu ale požadovali rovnoměrné rozdělení mandátů a viní Tripolis z přehlížení.

 

Bude válka, říká bývalý povstalec

Přechodná národní rada (NTC), která Libyi vládne od Kaddáfího loňského pádu, nakonec ve čtvrtek budoucímu shromáždění uzmula jednu z hlavních výsad, tedy jmenování členů výboru, který měl připravit novou libyjskou ústavu. Tripolis rozhodl, že tento 60členný ústavodárný výbor zvolí sami Libyjci v pozdějších volbách a všechny tři oblasti v něm budou budou mít každá stejný počet 20 křesel.

Stovky demonstrantů ale v pátek na protest proti údajně nedostatečnému zastoupení v přechodném parlamentu vyrazily do ulic v Benghází. Místní ozbrojené skupiny ve čtvrtek kvůli stejné věci uzavřely terminály obstarávající polovinu libyjské ropy určené na vývoz.

Z východu se ozývají i hlasy po větší autonomii. "Mezi námi na východě a západem bude bez pochyb občanská válka," řekl Reuters bývalý povstalec, který nyní šéfuje vojenskému výboru v bývalé oblasti Kyrenajka, jež byla v době italské nadvlády nad Libyí uznána autonomním emirátem.

Americký prezident Barack Obama slíbil, že Spojené státy budou Libyi partnerem a budou podporovat jednotu a národní usmíření v Libyi. "Spojené státy jsou hrdé na roli, kterou sehrály v podpoře libyjské revoluce a ochraně libyjského lidu a těšíme se na těsnou spolupráci s novou Libyí včetně nově zvoleného kongresu a nových vůdců Libye," řekl Obama.