"Oslavovat Muammara Kaddáfího, jeho režim, jeho myšlenky nebo jeho syny... nebo jakýmkoli způsobem propagovat tento režim a jeho představitele" bude podle nového právního předpisu trestáno vězením. Pokud informace nebo propaganda takového typu jakkoli poškodí stát, bude trestem odnětí svobody na doživotí.

Zákon podle AFP také ukládá trest vězení za šíření pomluv nebo informací, které by mohly narušit vojenskou činnost, za šíření teroru mezi lidmi nebo za oslabování jejich morálky.

Naopak náboženské politické strany zřejmě budou moci kandidovat ve slibovaných volbách. NTC, která Libyi vládne od srpnového svržení Kaddáfího režimu, totiž z jiného zákona o politických stranách vypustila spornou část, která zakazovala zakládání stran a uskupení opírajících se o náboženství nebo o kmenové či etnické vazby.

Rada o přijetí zákona s tímto zákazem informovala minulý týden. V pozměněné verzi, jejíž text dnes představitelé NTC přečetli novinářům, ale zmínka o zákazu nebyla. Člen rady AFP sdělil, že dřívější oznámení o zákazu mělo otestovat reakce.

Představitelé islamistů původní opatření kritizovali jako strategii, jak je odsunout na okraj. Zákaz by jim znemožnil kandidovat ve volbách do shromáždění, které má vypracovat novou libyjskou ústavu. Tripolis je slíbil uspořádat do 19. června, podle nejmenovaných diplomatů citovaných BBC by ale jejich konání mohlo být přesunuto na později.

Související