Maďarský parlament v pátek schválil změny v kontroverzním zákoně o centrální bance. Uvolnil tak cestu k obnovení jednání o záložním úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Evropská komise po schválení zákona uvedla, že je připravena zrušit sankční řízení vůči Maďarsku. "Měla by to být formalita. Komise a MMF brzy zahájí společná jednání o záložním úvěrovém programu. Vzhledem k tomu by se měla 17. července uskutečnit společná mise EU a MMF do Budapešti," řekl mluvčí komise Olivier Bailly.

Orbán v. centrální banka

Zákon o centrální bance měl zásadně posílit vliv politiků na její fungování. Umožňoval by například premiérovi jmenovat viceprezidenty banky. Tuto pravomoc měl dosud v rukou její prezident.

O jmenování členů měnového výboru banky, který rozhoduje o úrokových sazbách, měl pak rozhodovat parlament, tedy opět politici.

Dalším kontroverzním bodem nové legislativy byla možnost fúze centrální banky s finančním regulátorem. To by podle prohlášení vydaného právě maďarskou centrální bankou zásadně degradovalo pozici jejího prezidenta.

Zákon v původní podobě podle EU a MMF ohrožoval nezávislost Maďarské centrální banky. Přijetí zákona se koncem loňského roku stalo důvodem k přerušení přípravných jednání mezi maďarskou vládou a mezinárodními věřiteli o poskytnutí záložního úvěru.

Maďarský státní tajemník Mihály Varga, který je zodpovědný za jednání s MMF, v pátek uvedl, že představitelé MMF, EU a Evropské centrální banky jsou se změnami v zákoně spokojeni.

Dodal, že dohody o záložním úvěru by mohlo být dosaženo do konce října. Objem úvěru by se měl podle agentury MTI pohybovat kolem 15 miliard eur (385 miliard Kč).

Maďarský on-line blog: V zemi ekonomických emocí - čtěte ZDE

Povyk v EU kvůli centrální bance nechápu, říká maďarský ministerský tajemník - čtěte ZDE

Analytici však varovali, že jednání o úvěru by mohl zkomplikovat nedávný vládní návrh, podle kterého má centrální banka podléhat dani z finančních transakcí. "Rozhovory nyní mohou začít, existuje však možnost, že se opět zhroutí," řekl analytik David Nemeth ze společnosti ING.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek uvedl, že záložní úvěr není nezbytný pro odvrácení finančního kolapsu Maďarska. "Potřebujeme dohodu s MMF, abychom mohli levněji získávat finanční prostředky," řekl premiér. "Úvěr od MMF je tedy potřebný ke zlepšení naší pozice, ne pro naše přežití," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist