Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámili v Melbourne ve středu v devět hodin dopoledne středoevropského času, že objevili novou subatomární částici.

"Mohu potvrdit, že byla objevena částice, která odpovídá teorii Higgsova bosonu," řekl agentuře Reuters britský fyzik John Womersley. Mluvčí výzkumného týmu CMS, tedy jednoho ze dvou, které po částici pátrají, na konferenci prohlásil, že jde o předběžné výsledky, o nichž je ale přesvědčen, že jsou velmi spolehlivé. K podobným výsledkům dospěl i druhý výzkumný tým ATLAS.

"Jako laik bych řekl, že jsme objevili Higgsův boson. Jako vědec ale musím říci, že jsme objevili boson, a teď musíme určit, jaký druh bosonu to je," řekl médiím po konferenci Rolf Heuer, generální ředitel  CERN.

Objev století

Pokud se to prokáže, půjde podle mnohých o jeden z objevů století. Higgsův boson, po němž vědci pátrají desítky let, je totiž jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože by měl vysvětlovat, jak ostatní částice získaly hmotnost.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se