Východní oblasti Spojených států včetně hlavního města Washingtonu zasáhla v pátek silná bouře, která si vyžádala nejméně devět mrtvých. Vítr dosahující rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, což je prakticky již síla hurikánu, lámal stromy a strhával elektrické vedení. Podle úřadů jsou bez proudu 3,4 milionu lidí. CNN původně informovala o čtyřech milionech lidí bez elektřiny.

Noční bouře udeřila v devíti východních státech. Šest osob zabily padající stromy jenom ve státě Virginia včetně 90leté ženy v jejím domě ve Springfieldu. Dva bratrance ve věku dva a sedm let usmrtil strom při stanování v New Jersey. Další muž zahynul ve státě Maryland, když strom spadl na jeho automobil. Obětí je tak celkem nejméně devět, televize Fox News hovoří neoficiálně o deseti obětech.

Jeden člověk skončil v nemocnici poté, co ho buď zasáhl blesk, anebo se dotkl spadlého drátu elektrického vedení. Poškozeno bylo nejméně sto domů.

Obnovení dodávek elektřiny může trvat dny

Bez proudu, a tudíž i bez klimatizace, jsou stovky tisíc lidí ve Washingtonu i v dalších oblastech. Lidé se tak utíkali ochladit do nákupních komplexů nebo hotelů. Nefungovaly semafory a částečně ani telefony. Výpadky proudu postihly i několik stanic washingtonského metra.

Podle agentury DPA může obnovení dodávek elektřiny trvat dny a například elektrárenská společnost Pepco připustila, že se je nepodaří zcela obnovit do 4. července, kdy Spojené státy slaví svůj největší svátek Den nezávislosti.

Déšť bičoval hlavní město a ulice pokryly zlámané větve, když se rychle postupující bouře, která se vytvořila ve čtvrtek po velmi horkém dni na americkém Středozápadě, dostala v pátek večer nad Washington a jeho předměstí. S nastupující nocí městem duněly hromy a blesky skýtaly úchvatnou podívanou.

Televizní stanice WUSA odhadla, že bouře zlomila nebo vyvrátila "tisíce stromů", anebo alespoň olámala jejich větve.

K síle živlu přispěly vysoké teploty, které v uplynulém období opakovaně vytvářely nové rekordy. Také v pátek padla teplotní maxima pro červen ve Washingtonu, v Atlantě a v Louisville: ve všech třech městech se rtuť teploměrů vyšplhala přinejmenším na rekordních 40 stupňů Celsia. Statisíce lidí tak přišly o komfort klimatizace, kterou nemohou v největších vedrech zapnout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist