Americký nejvyšší soud rozhodl o dalším osudu zdravotní reformy prezidenta Baracka Obamy. Povinné zdravotní pojištění podle soudců protiústavní není, protože ho lze považovat za daň během obchodu mezi jednotlivými státy.
Pro zákon hlasovalo 5 z devíti soudců. Od roku 2014 tedy bude platit, že každý obyvatel musí být pojištěn. Pokud nebude, hrozí mu pokuta.
Právě zdravotní reforma byla hlavním bodem Obamovy prezidentské kampaně. Prosadil ji po 18 měsících a jak k tomu podotýkají někteří komentátoři i když rozhodnutí soudu je poněkud překvapivé, šance Obamy v boji proti republikánovi Mittu Romneymu se tím značně zvyšují.
"Rozhodnutí (nejvyššího soudu) je nezávislé na politice," prohlásil po verdiktu Obama. Zároveň vyjmenoval přínosy reformy pro běžné Američany, kterými jsou podle něj levnější a přístupnější zdravotní péče.
Připomněl také, že povinné zdravotní pojištění v minulosti podporovali i republikáni - včetně Romneyho. Ten ale v reakci na rozhodnutí uvedl, že udělá vše pro odvolání reformy. "Pokud se jí chceme zbavit, musíme nahradit prezidenta Obamu," řekl republikán.
Romney vyzve Obamu v boji o Bílý dům - čtěte ZDE
Hollywood tleskal Obamovi za podporu homosexuálům - čtěte ZDE
Kritici zdravotní reformy protestovali hlavně proti snahám federální vlády "donutit" obyvatele, aby si i přes svou vůli museli platit něco, co nechtějí. Právě to je podle nich v rozporu s americkou ústavou. Často také zmiňovali bilionovou částku, kterou musí vláda na realizaci reformy uvolnit.
V současnosti žije ve Spojených státech na padesát milionů lidí, kteří nejsou pojištěni. Třetinu z nich tvoří Hispánci, okolo dvaceti procent se pohybuje afroamerická a asijská menšina. Oficiální čísla ale nezahrnují nelegální přistěhovalce.
O reformu se snažil Kennedy i Clinton
Schválení reformy podle serveru Huffington Post garantuje přístup ke zdravotní péči dětem, na jejichž léčbu rodiny musí vynakládat obrovské finanční prostředky. Dospělí s vážným onemocněním budou i nadále obtížně hledat pojištění a staří a nemocní lidé přijdou o příspěvky na léky.
Cesta za vysněnou zdravotní reformou, která by zahrnovala povinné pojištění začala už před sto lety. O její prosazení se pokoušel bývalý prezident Theodore Roosevelt, svou předvolební kampaň na ní postavil John F. Kennedy a Bill Clinton chtěl nařídit firmám, aby se postaraly o zdravotní pojištění svých zaměstnanců.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist