Stavební boom v Bratislavě v posledních letech sice opadl, na okraji slovenské metropole přesto vyrostla netradiční obytná čtvrt. V jednom z ramen Dunaje se přímo na vodě houpou příbytky různé velikosti a tvarů. Majitelé hausbótů se ale stali trnem v oku ochranářů, kteří je nařkli z poškozování chráněné přírody u vody.

Přibližně 250 míst pro domy na pontonech v jaroveckém ramenu evropského veletoku, který protéká Bratislavou, je prakticky obsazeno. Kromě jednoduchých hausbótů nelze přehlédnout plovoucí stavbu s několika věžičkami a střešními okny. Majitelé je využívají nejen k chalupaření, ale některé rodiny se v nich zejména v létě zdržují častěji. Ke stavbě využili například vyřazené cisterny ze železničních vagonů nebo betonové kostky vyplněné polystyrenem, které se mají postarat o to, aby se domy udržely na hladině.

O svém bydlení majitelé hovořit příliš nechtějí. "Je to zcela něco jiného, jako bydlet někde v paneláku. Má to své výhody," řekl ČTK jeden z místních obyvatel. S odkazem na nechtěnou publicitu kolem hausbótů ale podrobnější informace o lokalitě neuvedl.

Vlastníci domů na vodě totiž čelí stoupající kritice ochranářů a úřadů z poškozování okolní přírody, která patří do chráněného ptačího území a k lokalitě s lužními lesy. Dostali povolení pouze ke kotvení a přístupu na břeh. V okolí hausbótů lze ale spatřit upravený terén, chodníky nebo posezení, na příjezdových silnicích se objevily i závory. Podle médií se tyto práce uskutečnily nelegálně, pozemky na břehu vlastní zejména stát.

Škody v přepočtu za 11 milionů korun

Způsobené škody na přírodě v okolí hausbótů spočítala Státní ochrana přírody na zhruba 438.000 eur (více než 11 milionů korun), vyšetřování případu by proto měla převzít policie. Úřady si ale stěžují, že odhalit viníka není lehké, protože by jej musely chytit při činu.

Bývalý šéf bratislavského úřadu životního prostředí Michal Drotován upozornil, že v lokalitě někdo bez povolení vybudoval také silnice vysypané štěrkem nebo parkovací místa pro vozy. Na svém blogu si dokonce položil řečnickou otázku, zda v Bratislavě vyrůstá nová mafiánská čtvrt.

Hausbóty oficiálně nejsou stavbou, ale plavidlem. Proto se nezapisují do katastru nemovitostí, k jejich stavbě není třeba stavební povolení ani kolaudační rozhodnutí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist