Po víkendu se v Itálii začalo mluvit o tom, že bývalý premiér Silvio Berlusconi plánuje velkolepý politický návrat a mohl by se zúčastnit příštích parlamentních voleb, zřejmě jako vůdce euroskeptiků.

"Pořád tu jsem," prohlásil Berlusconi na setkání pravicové mládeže na konci minulého týdne. "Dejte mi 51 procent (hlasů)," říkal, jako by již vyjel na předvolební kampaň.

Úřednickou vládu Maria Montiho označil za "pouhou vsuvku" a kritizoval její nedemokratičnost. "Dnes nám vládnou lidé, které jsme si nezvolili," citovala jeho vzkaz současnému premiérovi italská tisková agentura AGI.

Během setkání mluvil šestasedmdesátiletý politik způsobem, jako by již znovu stál v čele středopravé strany Lid svodody (Il Popolo della Libertà), kterou v roce 2007 založil.

Před pravicovou mládeži, skandující vestoje "Silvio, Silvio!" oznámil, že chce změnit název strany, který bude obsahovat "jména základních kamenů našeho náboženství, tedy Itálie a svobody." Kandidátku strany by podle Berslusconiho představ měly z poloviny obsadit ženy.

Na základě jeho nedávných výroků se předpokládá, že obměněná strana se bude vyznačovat euroskeptickým programem. Na adresu Německa totiž minulý týden prohlásil, že "by mělo odejít z eura, nebo tak učiní i ostatní" a řekl také, že návrat k vlastní měně by měl pro exportní italskou ekonomiku výhody, napsal britský deník Guardian.

Jednou nohou ve vězení

Berlusconi skončil jako italský premiér loni v listopadu. Vaz mu kromě tíživé ekonomické situace země zlomily i nesčetné skandály.

Minulý týden byl obviněn z daňového úniku při nákupu autorských práv pro svou televizní společnost Mediaset. Prokurátoři pro něj žádají trest tří let a osmi měsíců vězení.

Mediálně nejviditelnější z Berlusconiho kauz je případ nezletilé tanečnice Ruby, jejímž půvabům Berlusconi údajně nedokázal odolat.

Berlusconi je kromě sexu s osobou mladší 18 let podezřelý také z toho, že jako premiér zneužil svého postavení a osobní intervencí Ruby uchránil před policejním vyšetřováním kvůli krádeži.

Kromě aféry "Rubygate" se expremiér zodpovídá ještě z účasti na využívání nelegálně pořízených nahrávek a z podezření z uplácení svědka. V minulých letech stál před soudem nesčetněkrát, nikdy ale nebyl pravomocně odsouzen.