Po sobotní tragické nehodě českého autobusu v Chorvatsku zůstává v tamních nemocnicích šest zraněných. Z pacientů, kteří byli do Česka v neděli přepraveni vládním leteckým speciálem, není nikdo v ohrožení života.

Cestovní kancelář Atlas Adria, která zájezd na Makarskou riviéru zorganizovala, pomůže lidem z autobusu i pozůstalým po osmi obětech s vyřizováním odškodného. Český premiér Petr Nečas poděkoval Chorvatům za záchrannou akci.

V nemocnici v Gospiči, kam v sobotu přijali většinu zraněných, zůstávají čtyři české pacientky. Jedna z nich bude propuštěna v úterý; z České republiky pro ni jede sanitní vůz.

Zlepšuje se stav třináctiletých dvojčat - sester, které kvůli těžkým zraněním musely být hned v sobotu převezeny do univerzitní nemocnice v Záhřebu. Dívka, která utrpěla mnohočetná poranění včetně úrazu mozku a které lékaři začali snižovat dávku sedativ, začíná již sama dýchat, nadále je ale v bezvědomí.

Podle lékaře z tamní nemocnice není jasné, zda bude probouzena v pondělí nebo v úterý. S dívkami jsou jejich rodiče, kteří autobusem necestovali.

Autobus s českými turisty havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 lidí ve vozidle nehodu nepřežilo. Její příčina zatím není známa, v Chorvatsku se hodně spekuluje o tom, že řidič za volantem usnul.

Nečas poděkoval Chorvatům

V pondělí vyšetřování zásadním způsobem nepokročilo, protože v Chorvatsku byl státní svátek. Státní zástupce Zdravko Car zatím řekl jen to, že řidič autobusu z nejasných příčin ztratil kontrolu nad vozidlem, sjel vlevo, narazil do svodidel mezi dvěma jízdními pásy a poté se převrátil.

Svému chorvatskému kolegovi Zoranovi Milanovičovi v pondělí za práci záchranářů, hasičů a zdravotníků poděkoval premiér Nečas. "Ocenil jsem jejich profesionalitu a nasazení," uvedl.

Zapomněla v autobuse zamluvit místa vepředu. Zachránila život sobě i kamarádkám - čtěte ZDE

Armádní Airbus dopravil turisté z havarovaného autobusu zpět do Česka - čtěte ZDE

Podle portálu večernji.hr se Češi ve statistikách obětí na chorvatských silnicích pohybují kolem průměru. Jak uvádí tamní ministerstvo vnitra, loni zemřel v Chorvatsku při nehodě jeden český občan, stejně jako o rok dříve. Zatím nejvíce Čechů v jednom roce zahynulo před čtyřmi lety, kdy si nehody vyžádaly životy šesti turistů.

Před převozem ostatků osmi obětí do vlasti české velvyslanectví čeká na ukončení identifikace. Ambasáda prozatím oficiální zprávu nedostala.

Podle právní zástupkyně Atlas Adria Alice Jelínkové mají přímí pozůstalí po obětech dopravní nehody, což jsou manželé nebo manželky, děti a rodiče, nárok na jednorázové odškodnění ve výši 240 tisíc korun. Ostatní blízcí, například bratři a sestry, mohou žádat po 175 tisících.

Dopravní firma JH Bus, jejíž autobus si cestovní kancelář pro zájezd do Chorvatska najala, je pojištěna u společnosti Allianz. Zdroj z pojišťovacího ústavu tvrdí, že odškodnění dosáhne desítek milionů korun.