V Řecku, na které kvůli hospodářské krizi obrací zraky celý svět, proběhly o víkendu opakované parlamentní volby.
V nich k úlevě Evropské unie i finančních trhů zvítězila konzervativní Nová demokracie (ND), která souhlasí se zahraničními půjčkami a s nimi spojenými úspornými opatřeními.
Nejprve se jí však musí do středy podařit sestavit koaliční vládu. Naděje jí dávají slova předsedy socialistů PASOK Evangelose Venizelose, který s vyjednáváním o vládě souhlasí a chce, aby kabinet vznikl "co nejrychleji".
"Pravděpodobnost, že Řekové sestaví vládu ve středu, je vysoká," domnívá se zpravodaj HN v Aténách Marek Hudema.
"Otázkou ale je, jak dlouho nová vláda vydrží. Mezi stranami jsou velké programové rozpory, k nim se přidaly hádky o obsazení postů v nové vládě. Někteří polici z budoucích vládních stran, kteří budou odstrčeni, se mohou snažit provést převrat ve vlastní straně," pokračuje.
Eurozóna sice ocenila, že Řekové zvolením konzervativců ukázali odvahu přinést oběti, vzápětí však odmítla žádost šéfa ND Antonise Samarase, aby změkčila svůj záchranný plán pro Řecko.
Řecká politická elita je ostřílenější než česká. Případ politika s krabicí vína tak nemá - čtěte ZDE
Řekové se zlobí: Po nás chcete tvrdé škrty, ale po Španělsku ne - čtěte ZDE
Kvůli drastickým výdajovým škrtům klesá poptávka a zvyšuje se nezaměstnanost.
"Řekové šetří, v luxusních obchodech je méně lidí, méně se nakupují už i potraviny," potvrzuje z Atén Marek Hudema.
Zemi hrozí až pětiprocentní hospodářský pokles po skoro sedmiprocentním loňském propadu.
Životní úroveň v Řecku je ale přesto stále lepší než v České republice. "Je tu lepší vybavenost domácností elektronikou a další technikou, odhaduje se, že přes sedmdesát procent lidí bydlí ve svém. Jezdí se tu mnohem lepšími auty než v Česku. Pro Řeky, nebo podstatnou část z nich, je stále ještě normální zajít o víkendu s celou rodinou na jídlo do restaurace."
Poměrně dobře si údajně žijí i lidé, kteří jsou nezaměstnaní a mají dluhy. "Musí je ale podporovat rodina," podotýká Hudema.
"Problémy teď mají hlavně někteří podnikatelé," dodává.
Dluhy státu prý Řekové chápou jako své, zároveň ale tvrdí, že vinu na nich má i Evropa. "Neměla Řecku dávat peníze, myslí si. A vinni jsou samozřejmě i politici, kteří prý kde co rozkradli," říká Marek Hudema v on-linu rozhovoru pro IHNED.cz.
Jak krize dopadá na každodenní život v Řecku? Co bude dělat řecká vláda? Od 9:00 hodin bude na vaše dotazy odpovídat zvláštní zpravodaj Hospodářských novin v Aténách Marek Hudema.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist