V Řecku, na které kvůli hospodářské krizi obrací zraky celý svět, proběhly o víkendu opakované parlamentní volby.

V nich k úlevě Evropské unie i finančních trhů zvítězila konzervativní Nová demokracie (ND), která souhlasí se zahraničními půjčkami a s nimi spojenými úspornými opatřeními.

Nejprve se jí však musí do středy podařit sestavit koaliční vládu. Naděje jí dávají slova předsedy socialistů PASOK Evangelose Venizelose, který s vyjednáváním o vládě souhlasí a chce, aby kabinet vznikl "co nejrychleji".

"Pravděpodobnost, že Řekové sestaví vládu ve středu, je vysoká," domnívá se zpravodaj HN v Aténách Marek Hudema.

"Otázkou ale je, jak dlouho nová vláda vydrží. Mezi stranami jsou velké programové rozpory, k nim se přidaly hádky o obsazení postů v nové vládě. Někteří polici z budoucích vládních stran, kteří budou odstrčeni, se mohou snažit provést převrat ve vlastní straně," pokračuje.

Eurozóna sice ocenila, že Řekové zvolením konzervativců ukázali odvahu přinést oběti, vzápětí však odmítla žádost šéfa ND Antonise Samarase, aby změkčila svůj záchranný plán pro Řecko.

Kvůli drastickým výdajovým škrtům klesá poptávka a zvyšuje se nezaměstnanost.

"Řekové šetří, v luxusních obchodech je méně lidí, méně se nakupují už i potraviny," potvrzuje z Atén Marek Hudema.

Zemi hrozí až pětiprocentní hospodářský pokles po skoro sedmiprocentním loňském propadu.

Životní úroveň v Řecku je ale přesto stále lepší než v České republice.  "Je tu lepší vybavenost domácností elektronikou a další technikou, odhaduje se, že přes sedmdesát procent lidí bydlí ve svém. Jezdí se tu mnohem lepšími auty než v Česku. Pro Řeky, nebo podstatnou část z nich, je stále ještě normální zajít o víkendu s celou rodinou na jídlo do restaurace."

Poměrně dobře si údajně žijí i lidé, kteří jsou nezaměstnaní a mají dluhy. "Musí je ale podporovat rodina," podotýká Hudema.

"Problémy teď mají hlavně někteří podnikatelé," dodává.

Dluhy státu prý Řekové chápou jako své, zároveň ale tvrdí, že vinu na nich má i Evropa. "Neměla Řecku dávat peníze, myslí si. A vinni jsou samozřejmě i politici, kteří prý kde co rozkradli," říká Marek Hudema v on-linu rozhovoru pro IHNED.cz.

Jak krize dopadá na každodenní život v Řecku? Co bude dělat řecká vláda?  Od 9:00 hodin bude na vaše dotazy odpovídat zvláštní zpravodaj Hospodářských novin v Aténách Marek Hudema.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Karel
Cau Marku, malo se mluvi o ceskych firmach jakkoliv napojenych na Recko ... vis neco podrobnejsiho o tom, kdo dela cesko-recky byznys vubec? A jak vnimaji Rekove znacku "Cesko" ... skodovky, turistiku do Prahy, ... Diky !!!
Řekové teď znají Česko spíš přes fotbal, než co jiného. Česko-řecký byzny není nijak velký, znají tu škodovky, ale dosud většina lidí dávala přednost spíše třeba Audi, něčemu většímu, silnějšímu - a taky dražšímu. Bohužel nemám čas se rozepisovat o českých firmách. České turisty tu znají, jsou teď rádi za každého turistu, který sem přijede. O Praze někteří vědí ale popravdě řečeno, berou ji jako turistickou destinaci s levným pivem a podobnou zábavou, než jako něco jiného.
Marek Hudema
velikostM
Je po řeckých volbách v ulicích Atén napjatá atmosféra? Dají se vidět rozdíly mezi životem před volbami a životem po volbách?
Ne, tady je dost klidno. I před volbami se toho tady příliš nedělo, lidé jsou z voleb a politiků unaveni. Všichni teď, podle mé zkušenosti spíše rezignovaně, čekají, co bude. Oni totiž voliči většiny stran ani nešli volit s nějakým nadšením, spíše tak nějak z povinnosti (tady je účast ve volbách povinná, ale reálně se nikomu nic za to, že nejde volit, nestane). Když někdo šel volit s nadšením, tak to byli voliči hodně extrémních stran.
Marek Hudema
Ondřej
Jaká je pravděpodobnost, že Řekové dnes sestaví vládu? Co se bude dít, pokud se jim to nepodaří?
Pravděpodobnost je vysoká, vláda by měla být sestavena někdy po zrhuba třetí hodině středoevropského času. Jinou otázkou je, jak dlouho nová vláda vydrží - mezi stranami jsou velké programové rozpory a k nim se přidaly hádk o obsazení postů v nové vládě. Někteří polici z budoucích vládních stran, kteří budou odstrčeni - a takových jeho hodně hlavně v Pasoku - se mohou snažit provést převrat ve vlastní straně. Na druhou stranu, minimálně Nová demokraci a Pasok, dvě hlavní tradiční strany formující vládu, ví, že další volby už by nemusely přežít nebo by se ocitly na okraji politické scény. Pokud se jim to dnes nepodaří, tedy šéfovi Nové demokracie Samarasovi, bude pověřen sestavováním vlády šéf krajně levicové Syrizy Tsipras. Ten také neuspěje a budou nové volby. Mezitím zřejmě státu dojdou peníze a vypukne chaos. Nebo zakročí úřednická vláda, přijme nějaká mimořádná opatření (a tady si nejsem jistý, zda by na to měla sílu a zda by jí bezpečnostní složky podpořily) a na další kroky se bude čekat do dalších voleb - tu by pak musely být přibližně za měsíc.
Marek Hudema
zdenek
Zdravím do Atén, je krize v Řecku v něčem vidět na první pohled - tzn. jako například bordel na ulicích, prázdné restaurace apod. Nebo Se Řecko na první pohled nemění a problémy zůstávají někde hlouběji?
Ne, v Aténách krize příliš vidět není. Alespoň ne na první pohled, pokud nepočítáte to, že se tu téměř zastavily jakékoliv stavební práce a rekonstrukce. Ulice jsou uklizené, vše v pořádku. Upřímně do restaurací tady moc nechodím, ale co jsem viděl a ptal se, jsou prázdnější, než bývaly. Zdá se mi, že na kávu tu peníze jsou, na něco většího, to už je mimo víkendy trochu otázka. Problémy, jak píšete, jsou trochu hlouběji. Řetězová platební neschoponost, obavy, které firmy vedou k omezování investic, vysoké firemní daně, kvůli čemuž se podniky ze severního Řecka stěhují do Bulharska, zlepšující se ale stále ještě ne úplně dobře fungující státní správa, špatná pracovní morálka zaměstnanců veřejného sektoru, špatná úroveň středního školství (úmyslně špatná), příliš mnoho policistů na místech, kde být nemusí, a naopak jejich nedostatek jinde, nesmyslné státní výdaje na vojenskou techniku atd.
Marek Hudema
rudastraka
Dobrý den, slyšel jsem, ze současná mladá generace vyčítá svým rodičům, kam Řecko posledních 30 let nasměřovali, setkal jste se s tím někdy? Dále mě zajímá, jaká je skladba vysokoškoláků v Řecku, kdy je každý 2. mladý řek bez práce, tedy hlavně podíl technických a humanitních oborů, jsou absolventi technických oborů postiženi nezaměstnaností podobně, jako absolventi humanitních oborů?
S tím jsem se setkal. A ona si to upřímně uvědomuje i střední generace Řeků. Žehrají hlavně na klientistický systém velkých stran, ale část ho docela dlouho a dobře využívala. Teď, když docházejí peníze a propouštějí se úředníci, se to mění. Další stížnosti jsou, že za posledních třicet let zmizel průmysl a zemědělství. Málokdo si je ale ochoten připustit, že to bylo kvůli růstu platů a tedy ztrátě konkurenceschoponosti, a že bez toho by si tady mladí nežili do nedávna (a většinou díky rodičům i dál) tak dobře. A také si stěžují na zudlužení státu i lidí, ale zároveň část z nich teskní po časech, kdy si mohli levně půjčit a rádi by se zadlužili sami. Tady bohužel neznám čísla. Takže mohu jen z vlastní zkušenosti s rozhovorů s lidmi. Zdá se mi, že více jsou postižení nezaměstnaností lidé z humanitních oborů. Technici přece jen občas něco seženou a hlavně, odcházejí více do zahraničí. Svoji roli v tom hraje i to, že například při práci s počítači nemusíte mít úplně vybroušenou znalost cizího jazyka a stačí vám určitá zásoba odborných termínů... Ještě bych jen poznamenal, že jsem se tu setkal také s dost lidmi, kteří prostě studovali vysokou školu jen aby měli nějaký diplom, takže vlastně odbornou práci ve svém oboru ani dělat nechtějí.
Marek Hudema
Pavlína
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli a jak se ekonomická krize a nedostatek financní v Řecku projevuje na kultuře. Je to to první, co skomírá?
Jen trochu, lidé samozřejmě nemají tolik peněz na koncerty, kina atd. A samozřejmě stát ořezal peníze na kulturu. Na druhou stranu se neustále snaží dělat kulturní akce a koncerty hlavně kvůli přilákání turistů....
Marek Hudema
Ruzicka
Jsou řekové srozuměni s tím,že jim životní úroveň klesne na českou?(mzdy statních zaměstnanců a důchody).To přece není taková hrůza.
Řekové si už nyní stěžují na pokles životní úrovně a je to pravda. V luxusních obchodech je méně lidí, méně se nakupují už i potraviny, lidé šetří... A pokles příjmů a tím i postupně i životní úroveně dokládají i statistická data. Na druhou stranu se Řekové smiřují, stejně jako každý, neradi. Pokud jde o mzdy, platy a důchody, pokud by klesly na českou úroveň, znamenalo by to pro Řecko nižší životní úroveň než v Česku. Ceny jsou tady totiž vyšší a neklesají, spíše stoupají.
Marek Hudema
Martin
Dobry den, obecne je v recku problemem neschopnost statu vybirat dane. Jake konketni kroky recko podnika v tomto smeru. Jak bezni rekove vnimaji dluhy statu? Povazuji je za sve? Dekuji
Dobrý den, stát posíli daňové kontroly, snaží se docílit toho, aby i drobní podnikatelé na všechno vydávali zákazníkům účty, což se myslím celkem daří. Problém je s majetkovou daní - měla se platit s účtem za elekřinu, tak někteří raději odhlásili odběr elekřiny nebo ji přestali platit - a s výběrem daní u větších podniků. Řekové dluhy státu chápou jako své, ale zároveň tvrdí, že minimálně spoluvinu má Evropa. Neměla Řekům dávat peníze. A samozřejmě vinni jsou politici, kteří prý kde co rozkradli.
Marek Hudema
Martin
Proč tak moc nadavaj na Merkelovou, kdyz to co si mysli ona, si mylsí skoro celá Evropa? Neuvědomují si že jejich blahobyt z minulosti platime všichni? Pokud řeknu v Řecku na dovolené co si myslím, tak se mám něčeho obávat?
Protože Němci jim to řekli hodně upřímně a část Řeků má dojem, že z nich dělají něco jako špatný příklad ve škole. Že je kancléřka Merkelová okřikuje, že podobně jednali Španělé atd. A že Němci a Evropé jim půjčovali taky pro to, aby kupovali německé zboží. Navíc jsou tu vzpomínky na druhou světovou válku. A konečně, na vysoký životní standard si tu už zvykli, vzali si půjčky, hypotéky, a teď s tím mají problémy. Nevím, co všechno si přesně myslíte, ale maximálně vám hrozí dlouhá diskuse a nakonec nepochopení a možná smutný nebo zlostný pohled, jinak asi nic....
Marek Hudema
Ctirad
Dobrý den, pořád si Řekové myslí, že zbytek Evropy má povinnost jež živit? Pořad neustoupily od toho nesmyslu zaplacení chimérických reparací Německem?
Zkusím odpovědět velmi zjednodušeně, je to trochu na delší povídání. Ano,myslí si, že Evropa by jim měla pomoci a myslí si, že je neživí a že pracují strašně moc. Což je pravda, a skutečně pravda, jen u některých... Otázka reparací je tu stále živá. Ve skutečnosti mohli zřejmě Řekové vymáhat po Německu zpět část nucené půjčky z druhé světové války, ale vlastní chybou tuto možnost ztratili. Navíc mají dojem, že všichni Evropané dostali od Německa po válce vysoké reparace, což není pravda.
Marek Hudema
Hans
Dobrý den, ty částky nevybraných daní, které obíhají ve sdělovacích prostředcích, to jsou daně které nebyly přiznány, nebo jenom nebyly vybrány?
Musel byste uvést, jakou konkrétní částku máte na mysli. Jsou tu na jednu strany odhadované částky, které měli lidé a firmy zaplatit na daních a nezaplatili. Pak jsou tu daňové nedplatky, kterým se hlavně firmy snaží vyhnout různými triky. Zajímavé přitom je, že na druhou stranu stát třeba už dlouho neplatí drobným podnikatelům vratky DPH.
Marek Hudema
Jan
Dobrý den. Jaká je vlastně dnes životní úroveň Řeků? Je vyšší než v Česku?
Rozhodně. Je tu lepší vybavenost domácností elektronikou a další technikou, odhaduje se, že přes sedmdesát procent lidí bydlí ve svém. Pro Řeky, nebo podstatnou část z nich, je stále ještě normální zajít o víkendu s celou rodinou na jídlo do restaurace, jezdí se tu mnohem lepšími auty než v Česku atd. Samozřejmě opět, když nemáte přes rok práci nebo vám snižují plat a máte dluhy, je to něco jiného. Ale i tito lidé si ještě žijí poměrně dobře, byť je musí podporovat rodina. Problémy teď mají hlavně někteří menší podnikatelé.
Marek Hudema
anonym
Netrpíte Stokholmským syndromem?
To tedy opravdu ne, i když pohled zblízka samozřejmě odhalí mnohé věci, které z domova tak dobře nevidíte.
Marek Hudema

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist