Vláda socialistického premiéra Roberta Fica se již rozhodla zrušit dva slovenské státní svátky – státní svátek Den ústavy, připadající na prvního září, a církevní svátek Panny Marie Sedmibolestné 15. září. Informoval o tom slovenský portál Pravda.sk.
Premiér Robert Fico v reakci uvedl, že rozhodnutí zatím nepadlo. Předběžně se ale podle něj počítá s tím, že zmíněný církevní svátek by se mohl slavit v neděli bez ohledu na to, na který den v týdnu připadne.
O úpravě svátků uvažoval už kabinet expremiérky Ivety Radičové, který vyčíslil, že rozpočet za každý den státního svátku přichází až o 260 milionů eur (6,6 miliardy korun).
"Vícero odborných analýz ukázalo, že zrušení dvou dní pracovního klidu by mělo velký význam z hlediska konsolidace veřejných financí," uvedl Erik Tomáš z tiskového oddělení vlády. Ekonomičtí analytici naznačují, že zrušení dvou svátků a jejich přeměna na běžné pracovní dny by mohlo znamenat vzestup hospodářského růstu až o 0,8 procenta.
Katolická církev dosud odmítala dát souhlas potřebný ke zrušení některého z církevních svátků, což vysvětlovala tím, že by se musela otevřít smlouva s Vatikánem. Podle slovenských médií by měl ve čtvrtek v této otázce nastat průlom v souvislosti s Ficovým prohlášením, že stát i církve by kvůli stabilizaci veřejných financí měly přispět stejným dílem.
Vatikánská smlouva jmenuje církevní svátky, kdy je den pracovního klidu. Politici prý ale našli způsob, jak se vyhnout otevření této mezinárodní smlouvy, což by znamenalo proces dlouhého diplomatického vyjednávání.
Premiér Fico uvedl, že zrušit svátek by bylo možné i bez změny mezinárodní smlouvy, která jmenuje církevní svátky, kdy je den pracovního klidu.
"V zákoně bychom konstatovali, že když 15. září připadne na pracovní den, tak by se slavil v neděli. To by fakticky znamenalo, že by tento svátek byl zrušen," řekl premiér po čtvrtečním jednání Rady solidarity a rozvoje, kterou tvoří zástupci zaměstnavatelů, odborů, vysokých škol a církví. Rada má za úkol diskutovat o ozdravování veřejných financí a podpoře slovenského hospodářského růstu.
S návrhem na omezení počtu dní pracovního klidu přišli zaměstnavatelé. Odbory na oplátku požadují kompenzace, jako je například omezení práce přesčas. Zaměstnavatelé v tomto případě upozorňují, že by systém úlev mohl ohrozit ekonomické výhody zrušení svátků.
Univerzální volný pátek
Podle Fica kromě církevního svátku Panny Marie Sedmibolestné připadá v úvahu i přesouvání volna v souvislosti s některými dalšími svátky a dny pracovního klidu. V praxi by to vypadalo tak, že do práce by zaměstnanci nešli v pátek, bez ohledu na to, na který pracovní den by v daném týdnu volno připadlo.
"Jako racionální se jeví návrh, že když státní svátek padne na pracovní den od pondělí do čtvrtka, možná by bylo správné nechat volný den na pátek, aby se vytvořil prodloužený víkend," poznamenal Fico. Tato změna, která by se ale nedotkla například Vánoc, by podle něj umožnila podnikům lépe zorganizovat práci.
Na Slovensku je v současnosti pět státních svátků, dalších deset dnů je vyhlášených za den pracovního klidu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist