Julian Assange požádal na ekvádorském velvyslanectví v Londýně o politický azyl. Ekvádorské úřady nyní žádost spoluzakladatele serveru WikiLeaks, který zveřejňoval tajné dokumenty americké armády a diplomacie, zvažují, uvedla agentura AP.
Britský nejvyšší soud minulý týden s definitivní platností schválil vydání Assange do Švédska, kde je vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů.
Assange tvrdí, že se ničeho nedopustil. Obvinění jsou podle něj politicky motivovaná a souvisí s činností WikiLeaks. Server v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády.
Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo v úterý oznámil, že Assange se na londýnské ambasádě této latinskoamerické země skrývá. "Žádost (o azyl) nyní studujeme a analyzujeme," řekl Patiňo.
Vydání šéfa WikiLeaks do Švédska se blíží. Poslední naději má Assange ve Štrasburku - čtěte ZDE
Británie schválila vydání Assange do Švédska. Vyšetřují ho tam kvůli sexuálním deliktům - čtěte ZDE
Patiňo rovněž oznámil, že Assange kromě žádosti o azyl také poslal osobní dopis ekvádorskému prezidentovi Rafaelu Correovi. Čtyřicetiletý Australan v něm tvrdí, že "úřady v jeho zemi ho nebudou bránit před činy jiné vlády a budou ignorovat svou povinnost chránit politicky pronásledovaného občana," uvedl Patiňo.
Assange v dopisu také tvrdí, že se nemůže vrátit do Austrálie, protože by ho Canberra nechránila před vydáním "do cizí země, která uplatňuje trest smrti za takové zločiny, jako jsou špionáž a podněcování ke vzpouře".
Assange se bojí USA
Zakladatel WikiLeaks tím navazuje na své výroky z minulosti, kdy tvrdil, že o jeho vydání stojí Spojené státy a že ve Švédsku je jeho extradice do USA pravděpodobnější než v Británii. Assange také říkal, že by mu v USA hrozil trest smrti nebo vězení na základně Guantánamo na Kubě. Spojené státy však zatím Assange z ničeho neobžalovaly a ani neuvedly, zda budou usilovat o jeho vydání.
Ekvádorská vláda často využívá protiamerickou rétoriku. Levicový prezident Correa patří mezi hlavní spojence venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který dlouhodobě útočí na Spojené státy, a za svůj vzor považuje kubánského vůdce Fidela Castra.
Čtyřicetiletého Australana ve Švédsku v roce 2010 obvinily ze sexuálních deliktů dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Švédsko žádá Assangeovo vydání z Británie, aby mohlo pokračovat ve vyšetřování případu. Zakladatel WikiLeaks zatím nebyl formálně obžalován.
Britský nejvyšší soud v květnu schválil vydání Assange do Švédska a minulý týden zamítl Australanovu žádost o nové otevření případu. Extradici ale odložil o dva týdny, aby dal Assangeovi možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist