Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil datum konání letošních voleb do dolní komory parlamentu, o jejichž výsledku podle jeho slov "nesmí rozhodovat ulice". Volby mají proběhnout 23. září.
Poslední evropský diktátor rovněž prohlásil, že Bělorusko přijme zahraniční pozorovatele, "ale vábit do země je nebude".
Poslední volby do Sněmovny reprezentantů se v Bělorusku konaly v září 2008 a ani jediný kandidát opozice při nich neprošel. Ze 110 prorežimních poslanců je drtivá většina formálně nezávislá, šest mandátů získali komunisté a jeden Agrární strana.
Žádné z voleb, které se konaly za osmnáctileté Lukašenkovy éry, západní státy ani celoevropské instituce neuznaly za demokratické a svobodné. Parlament má navíc v zemi podřízenou roli, o všech významných otázkách včetně jmenování vlády rozhoduje prezident.
Zářijové volby musejí být podle Lukašenkova prohlášení především spořádané. "Nikomu se přizpůsobovat nemusíme a nebudeme, volby pořádá běloruský lid a jsou výhradně v jeho zájmu. Bělorusko je svrchovaný stát a nikoli předmět vnějšího vměšování," konstatoval prezident.
Bělorusko zavádí zákaz nočního vycházení pro mládež. Kdo ho poruší, zaplatí - čtěte ZDE
Lukašenkovo Bělorusko může přijít o hokejové MS, připustil šéf IIHF Fasel - čtěte ZDE
Západní Evropa a USA vystavily loni Bělorusko sankcím za represe, jimiž se diktátorův režim od prezidentských voleb z roku 2010 pokouší udusit opozici. Několik protikandidátů je ve vězení, v něm se loni rovněž ocitl i jeden z hlavních běloruských disidentů Ales Bjaljackij. Styčná mise Evropské unie v Minsku nefunguje, kontakty s Bruselem, byť formální, byly fakticky přerušeny.
Opozice účast teprve zvažuje
Roztříštěná běloruská opozice nemá na účast v příštích volbách jednotný názor. Opoziční Běloruská lidová fronta chce stejně jako Sjednocená občanská strana o případné účasti rozhodnout na připravovaném sjezdu, křesťanští demokraté se chystají k "aktivnímu bojkotu".
Podle jejich místopředsedy Vitala Rymaševského lze už nyní volby označit za nesvobodné a nedemokratické, hlavně proto, že žádný z opozičních požadavků režim nevzal v úvahu.
Opozice žádá zejména osvobození a rehabilitaci politických vězňů, zajištění svobody slova a novelu volebního zákona a zákona o politických stranách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist