OSN přerušila pozorovatelskou misi v Sýrii. Oznámil to její šéf Robert Mood, který už dříve upozornil na vysoké riziko, kterému jsou neozbrojení pozorovatelé s přibývajícím násilím vystaveni.

Turecko informovalo o dezerci už desátého generála syrské armády. Přijel i s rodinou do Turecka a je s ní v uprchlickém táboře v provincii Hatay. Boje v Sýrii se stupňují, v Homsu se přes tisíc rodin ocitlo v obklíčení a kvůli intenzivní palbě se nemohou dostat do bezpečí.

Syrská opozice naléhavě požádala generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o intervenci. Mezi lidmi v ohrožených domech jsou podle ní ženy i děti. Boje v Homsu byly obnoveny před několika dny. Podle opozice je třeba naléhavě evakuovat civilisty a raněné, ve městě chybí zdravotnický personál i léky. V ohrožení života jsou obyvatelé čtvrtí Chaldíja, Karbís a Džurat aš-Šija.

Pozorovatelé pod palbou

V noci na dnešek vojsko útočilo také na několik předměstí Damašku. O život přišlo nejméně 12 lidí, nejvíc z nich na předměstí Duma. Svědci tvrdí, že armáda střílí bezcílně a že oběťmi jsou zcela náhodní civilisté. Účelem je prý odradit občany od účasti na protestech. V bojích v celé Sýrii dnes zahynulo nejméně 18 lidí.

V Sýrii je 300 pozorovatelů OSN a jejich šéf Robert Mood tento týden přiznal, že se násilí v minulých deseti dnech vystupňovalo a že to práci jeho skupině velmi ztěžuje.

"Bojují obě strany a obě mají stále více obětí, riziko vzrůstá i pro pozorovatele," řekl. Právě tím dnes Mood zdůvodnil přerušení práce mise, jejíž mandát měl vypršet až v červenci. O jeho prodloužení měla rozhodnout Rada bezpečnosti OSN. Mood žádal o prostředky, jimiž bude moci lépe Syřanům pomoci.

Pozorovatelé se několikrát nemohli dostat na místa, která chtěli vidět, a sami se dostali do palby. Mood dnes prohlásil, že pozorovatelé přestanou monitorovat místa bojů až do nového pokynu. "Aktivity budou obnoveny, jakmile to situace dovolí," sdělil.

Státy, které své občany do mise poslaly, podle Mooda stále častěji vyjadřovaly obavy z toho, že míra násilí začíná být pro misi neudržitelná. Česká republika v ní má tři lidi. České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo, aby čeští občané do země nejezdili a aby ti, kteří v ní právě jsou, ji opustili, dokud je to možné.