Sýrie v úterý oznámila, že vyhošťuje diplomatické zástupce řady západních zemí včetně USA. Damašek tak zjevně reaguje na koordinovaný postup západních států proti režimu prezidenta Bašára Asada, které po masakru v syrském městě Húlá s více než stovkou obětí minulý týden vyhostily syrské diplomaty. Oznámily to agentury Reuters a AFP.

Sýrie se rozhodla prohlásit za nežádoucí osoby velvyslance USA, Francie, Velké Británie, Švýcarska, Itálie a Španělska, stejně jako belgického, bulharského, německého a kanadského chargé d´affaires, citovala z prohlášení ministerstva zahraničí v Damašku agentura AFP.

Vyhoštění se vztahuje na nejméně 18 diplomatů, většinou západních, uvádí se v textu. Zároveň se v něm ale zdůrazňuje, že "Sýrie považuje za důležitý dialog založený na principech rovnosti a vzájemného respektu mezi státy" a diplomacie se v něm "označuje za nezbytný kontaktní prostředek k řešení konfliktů a problémů".

Syrské ministerstvo zahraničí vyjádřilo zároveň naději, že všechny země, které se zapojily do iniciativy vypovězení syrských diplomatů, "přijmou tytéž principy v zájmu návratu vztahů se Sýrií k normálu".

V uplynulých měsících odjela řada západních diplomatů působících v Damašku ze Sýrie. Jejich vlády je odvolaly na znamení protestu proti represím syrského režimu vůči opozičním nepokojům. Česko svůj zastupitelský úřad v Sýrii neuzavřelo.

Nekončící násilí

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan se minulý týden setkal s prezidentem Bašárem Asadem osobně. Boje ale i přes diplomatické rozhovory pokračují.

Jen za uplynulý víkend zemřelo při útocích ozbrojené opozice více než osmdesát vojáků. Lídři protivládních skupin oznámili, že už nehodlají dodržovat Annanův mírový plán a namísto monitorovací mise si přejí nárazníkovou zónu a bezletové pásmo.

Opozice tvrdí, že od začátku konfliktu zemřelo rukou syrské armády přes 13 400 lidí, velkou část z nich přitom tvoří civilisté. Prezident Asad ale popírá, že by jeho vojáci v útocích pokračovali. Země podle něj čelí skutečné válce, která je ale vedena zahraničními silami.

Pro lepší koordinaci opozičních složek byla v pondělí v Istanbulu ustanovena opoziční vojenská koalice - Syrská revoluční fronta. Svůj postup bude ladit i s jednotkami dezertérů ze Syrské svobodné armády. Nová jednotka má údajně k dispozici až 12 tisíc lidí ve stovce "praporů nebo bojových formací".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist