Není se co divit, že jako svého nástupce prezident Václav Klaus doporučil českému národu právě bývalého premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana.

Klaus má pravdu v tom, že jde o velmi zkušeného politika. Mýlí se ale v tom, že Zemanovy zkušenosti Česko potřebuje, napsal ve středu slovenský list Sme.

Česku by naopak velmi prospělo, aby se Klausovy a Zemanovy zkušenosti, stejně jako zkušenosti s Klausem a se Zemanem, staly co nejdříve jen historickou vzpomínkou.

Doby takzvané opoziční smlouvy v letech 1998 až 2002 znamenaly nejhlubší úpadek české demokracie od konce komunismu. Dvě největší strany, ještě přesněji dva nejmocnější politici a šéfové těchto stran (tehdejší předseda ODS Klaus a předseda ČSSD Zeman - pozn. ČTK), si Českou republiku rozdělili v podstatě podobně, jako si šéfové mafiánských rodin v Chicagu rozdělují části města a kriminální odvětví: od této ulice po tamtu vybíráš výpalné ty a k tomu ti ještě přihodím prostitutky.

Politická opozice a její kontrola výkonné moci v parlamentu se staly formalitami, prokuratura a policie byly většinou drženy na velmi krátkém vodítku.

Postoj ke kritickým mediím nejlépe vyjadřuje hrozba expremiéra Zemana, že podáváním hromadných žalob všech svých ministrů přivede k bankrotu týdeník Respekt za jeho investigativní články odhalující vládní korupci. Ta v té době v Česku asi dosáhla vrcholu a na její vyšetření a potrestání neexistovala žádná šance.

Oba politici spolu následně dohodli ještě změnu volebního systému v prospěch velkých, tedy svých stran, aby si tento systém pojistili. Naštěstí ho odmítl Ústavní soud, který i s prezidentem Václavem Havlem zůstal asi jedinou omezenou brzdou výkonné moci, rozdělené i formálně mezi dvě strany.

Dědictví "oposmlouvy"

Mnohé dnešní problémy české společnosti a politiky pramení z tohoto období, včetně jednotného odmítání celé politické elity a stranického systému i včetně posílení extremistů. Komunistům přinesla opoziční smlouva nejvíc hlasů po roce 1989, ve volbách v roce 2002 dostali 18,5 procenta.

Na politický systém, který spolu vytvořili, vzpomínají od té doby Klaus a jeho kamarád Zeman se slzou v oku. Cokoliv je kdy rozdělovalo, to, co měli společné, bylo vždy mnohem silnější. Kromě společných vlastností jako arogance a egocentrismus to je zejména společná představa ideálního vládního systému, v kterém si vybraní politici dělají to, co chtějí, a nikdo jiný se jim do toho neplete, uzavřel deník Sme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist