Americký prezident Barack Obama v úterý udělil bývalé ministryni zahraničí Spojených států českého původu Madeleine Albrightové nejvyšší civilní vyznamenání země - Medaili svobody.

Spolu s ní ocenil dalších 12 lidí včetně legendárního písničkáře Boba Dylana, spisovatelky Toni Morrisonové či astronauta Johna Glenna.

Obama v úvodu krátkého chvalořečení bývalé ministryně s úsměvem uvedl, že obvykle je to ona, kdo mluví. "Občas také nechá promlouvat své brože," připomenul šéf Bílého domu tradiční ozdobu Albrightové.

Dodal také, že rodačka z Prahy byla vůbec první ženou v čele amerického ministerstva zahraničí. Vyzdvihl rovněž její přínos k řešení konfliktu na Balkáně.

Obama také zmínil historku z přísahy nových občanů USA, které se Albrightová před několika lety zúčastnila. "Jeden z nových občanů, původem Etiopan, jí tehdy řekl, že jen ve Spojených státech se uprchlík může setkat s ministryní zahraničí. Ona ale podotkla, že jen ve Spojených státech se uprchlík může stát ministryní zahraničí," uvedl prezident.

Dcera diplomata

Albrightová byla ve funkci v letech 1997 až 2001 v administrativě tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Je dcerou někdejšího československého diplomata Josefa Korbela, který s rodinou po komunistickém puči v únoru 1948 odešel do Spojených států. Nedávno Albrightové vyšla kniha Prague Winter (Pražská zima), v níž vzpomíná na své dětství strávené před druhou světovou válkou a po ní v Praze a během války Londýně.

Americký prezident v úterý také například ocenil bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese, který se ceremoniálu nemohl zúčastnit a cenu si převezme za měsíc na zvláštní večeři v Bílém domě. Medaili dostal i bývalý soudce amerického nejvyššího soudu John Paul Stevens. Posmrtně pak cenu obdržel Jan Karski, který byl za války členem polského odboje a byl mezi prvními, kdo svět informovali o holocaustu.

Medaile svobody je určena lidem, kteří významně přispěli k bezpečnosti a národním zájmům USA či ke světovému míru. Uděluje se také za kulturní a jiné celoživotní úsilí. Obama ve středu uvedl, že vyznamenaní "nás povzbuzovali svými slovy, inspirovali nás k činům a obohatili naše životy".

Medaili svobody udělil v roce 1945 tehdejší prezident Harry Truman jako ocenění za zásluhy civilistů za druhé světové války. V roce 1963 ji prezident John Kennedy začal udělovat znovu pod názvem Prezidentská medaile svobody. Řád tvoří pěticípá bílá hvězda s modrým terčem posazená na červeném pětiúhelníku. Na podkladu modrého terče je 13 amerických hvězd. Velká bílá hvězda je lemována pěti zlatými orly.

Mezi dříve oceněnými nositeli medaile jsou například papež Jan Pavel II. nebo bývalý československý a český prezident Václav Havel, který medaili získal v roce 2003. Loni ocenění dostali mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová či americký finančník Warren Buffett.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist