Hackerská organizace Anonymous napadla nejméně dvě webové stránky věnované nadcházející návštěvě papeže Benedikta XVI. v Mexiku.

Zdůvodňuje to tím, že papežova návštěva má politické motivy a má podpořit konzervativní Stranu národní akce (PAN) prezidenta Felipeho Calderóna v nadcházejících volbách.

"Byli jsme varováni, že hackeři mohou napadnout sociální sítě, a dnes se to naplnilo" řekl mluvčí mexické episkopální konference Samuel Najera. "Je to projev netolerance vůči některým skupinám. Zatím to organizaci papežovy návštěvy nepoškodilo," dodal.

Stránky obsahovaly informace o plánovaných aktivitách papeže, který zahajuje návštěvu ve státě Guanajuato, kde vládne prezidentova Strana národní akce.

Představitel hnutí Anonymous v Mexiku na videu uveřejněném na sociálních sítích řekl, že papežova návštěva bude stát Mexičany spoustu peněz, které by mohly být lépe využity pro chudé.

Znamená také podporu PAN v červencových prezidentských volbách, do nichž za tuto stranu vstupuje bývalá poslankyně Josefina Vázquezová Motová.

Do hlavního města ne

Podle posledních průzkumů ztrácí na favorita voleb Enriqua Peňu Nietu z Institucionální revoluční strany nejméně deset procentních bodů. Předvolební kampaň začíná koncem měsíce.

Papežova návštěva připadá přesně na začátek volební kampaně, řekl představitel Anonymous na videu, jehož tvář není vidět. "PAN toho využije jako politické zbraně, aby získala hlasy milionů katolíků v Mexiku," varoval.

V Guanajuatu je 93,8 procenta obyvatel římskokatolického vyznání, což je více než v kterémkoli jiném státě Mexika.

Někteří lidé zpochybňují papežovo rozhodnutí nejet do liberálního hlavního města Mexika, které je centrem distriktu, v němž jsou legalizovány potraty a sňatky gayů. Vatikán na to reagoval prohlášením, že papež nemůže do vysokých nadmořských výšek. Mexická metropole je ve výšce 2225 metrů nad mořem.

Napadena byla i další webová stránka, kde se lidé mohou dovědět, kde bude papež v Guanajuatu a jak se dostat na akce související s jeho návštěvou.

Do provozu byla ve čtvrtek uvedena také internetová stránka státu Guanajuato, ale tisková služba neřekla, zda je to reakce na útok hackerů.

Papež jako nacista

Ve městě León se před papežovou cestou také objevily plakáty, které nejvyššího představitele katolíků vykreslují jako nacistického kolaboranta. Na obrázku, který dnes zveřejnil mexický list Milenio, papež podává nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi hostii.

Na sloupech v Leónu, kde v pátek Benedikt svou návštěvu latinskoamerické země začíná, se plakáty objevily ve středu. Úřady je, jak uvádí agentura DPA, začaly rychle odstraňovat.

Vyobrazení papeže, který je původem z Německa, s Hitlerem je podle všeho narážkou na to, že Benedikt XVI. byl jako dítě členem nacistické mládežnické organizace Hitlerjugend. Jeho otec byl sice rozhodným odpůrcem nacistického režimu, v době papežova dospívání ale začalo být členství v Hitlerjugend povinné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist