Rada bezpečnosti OSN v neděli jednomyslně odsoudila páteční krveprolití v syrské městě Húlá, které zahrnovalo "střelbu vládních tanků a dělostřelectva na obytnou čtvrť". Rada se mimořádně sešla po pátečním zabíjení v Húlá, při kterém zahynulo nejméně 108 lidí, včetně desítek žen a dětí. Syrský režim odmítl za masakr zodpovědnost.
Během jednání radu informoval o situaci šéf pozorovatelů OSN v Sýrii Robert Mood. "Rada bezpečnosti co nejdůrazněji odsuzuje zabíjení... desítek mužů, žen a dětí v Húlá při útocích, které zahrnovaly střelbu vládních tanků a dělostřelectva na obytnou čtvrť," uvádí nezávazné prohlášení patnáctičlenné rady.
Odpovědnost za útok syrská vláda odmítá a také Moskva o vině Damašku není přesvědčena. Ruští diplomaté mluví o tom, že řada lidí v Húlá byla zabita nožem či zastřelena ručními zbraněmi z bezprostřední blízkosti a nepadla tedy za oběť střelám z tanků či děl.
Prohlášení RB OSN skutečně odsuzuje také "zabití civilistů střelbou z blízka nebo hrubým fyzickým násilím". Rada zopakovala, že všechny strany musí zastavit násilí.
Britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant po jednání rady uvedl, že jsou důkazy o "záměrném vládním bombardování civilní čtvrti". Za lež označil tvrzení syrské vlády, že v této čtvrti žádné tanky nebyly.
"V tomto masakru je jasná stopa syrské vlády," prohlásil německý velvyslanec Peter Wittig.
Do mírové operace v Sýrii se zapojilo i Česko. Armáda vyslala zkušené pozorovatele - čtěte ZDE
Mimořádně silné výbuchy zabily v Damašku 55 lidí. OSN varuje před občanskou válkou - čtěte ZDE
Ruský emisar při OSN Alexander Pankin připomněl, že podle Mooda není jasné, co vedlo k masakru. Podle Pankina také Húlá nebyla před krveprolitím pod kontrolou vládních jednotek.
Syrské úřady v neděli popřely odpovědnost za zabíjení. "Byly zastřeleny děti, ženy a staří lidé. To syrská armáda nedělá," řekl mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něho mají vraždění na svědomí "teroristé" a došlo prý k němu po boji mezi povstalci a silami věrnými Asadovi. Mluvčí prohlásil, že masakr bude vyšetřovat zvláštní komise.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ještě před masakrem v Húlá v souvislosti s děním v Sýrii hovořila o "zvěrstvech" a v sobotním prohlášení Damašku vzkázala, že USA vystupňují tlak na Asada a jeho "kumpány", kteří musejí odejít.
Dubnový slib
"Mezinárodní společenství musí mluvit jedním hlasem a požadovat konec krveprolití," uvedla ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.
Damašek v dubnu slíbil, že bude dodržovat šestibodový mírový plán, který dojednal zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan. Jeho součástí je příměří a stažení těžkých zbraní z měst.
RB OSN v neděli opět vyzvala syrskou vládu, aby ihned přestala používat těžké zbraně ve městech a stáhla své jednotky a těžké zbraně do kasáren.
Šéf Syrské národní rady, která stojí v čele exilové opozice, v neděli vyzval Syřany k ozbrojenému boji vlastními silami, pokud mezinárodní společenství nezasáhne. Požádal o uplatnění sedmého článku Charty OSN, který umožňuje i použití vojenské síly.
"Syřané již nemají co ztratit než své okovy a nezastaví svůj boj, dokud nevznikne svobodná, demokratická a svrchovaná Sýrie," řekl na tiskové konferenci v Istanbulu Burhán Ghajlún.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist