Po desítkách let autoritářského režimu se v Egyptě ve středu a ve čtvrtek konají první skutečně svobodné prezidentské volby.
Předpokládá se, že v prvním kole nikdo ze 12 kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, a o vítězi tak rozhodne teprve druhé kolo, kde se utkají dva nejsilnější uchazeči z první fáze.
Jedním z hlavních předvolebních témat je demokratický osud země. Po roce neklidu, který přineslo svržení prezidenta Husního Mubáraka, mnozí nostalgicky vzpomínají na minulé časy.
S chaotickou situací po pádu autoritářského režimu nejsou spokojeni především příslušníci křesťanské desetiprocentní menšiny a lidé na venkově. Jejich nostalgie po pořádku za starého režimu se snaží využít sekulární kandidáti z okolí bývalého prezidenta.
První den egyptských prezidentských voleb
50 milionů Egypťanů volí Mubárakova nástupce. Třetina z nich neví, komu dát hlas - čtěte ZDE
Sahara vydala Tutanchamona historie letectví: vrak stroje z druhé světové války - čtěte ZDE
Bývalý ministr zahraničí Amr Músa a poslední Mubárakův premiér Ahmed Šafíq se v předvolební kampani opírali o politickou zkušenost a zemi sužované pokračujícími protesty a rostoucí kriminalitou slibovali stabilitu. Právě jim dvěma dávají průzkumy největší šance.
Proti nim stojí kandidáti Muslimského bratrstva, které již ovládá parlament. Vznikají proto obavy, že by v případě úspěchu některého z nich strana získala moc v zemi pro sebe. Někteří voliči již říkají, že svého hlasu v loňských volbách pro bratrstvo litují.
Kandidáti na egyptského prezidenta
Uspět by proto podle některých průzkumů mohl i nezávislý kandidát Abdal Munajn Abúl Futúh, který se po rozchodu s bratrstvem těší široké podpoře ultrakonzervativních salafistů i prodemokratických aktivistů a slibuje podporu umírněné formy islamismu. Průzkumy mezi voliči jsou ale v zemi novinkou a není jasné, do jaké míry jsou hodnověrné.
Větší role islámu
Jak sekulární, tak islamističtí kandidáti se vesměs shodují, že by do budoucna islám měl hrát v legislativě země větší roli.
"Šaría (islámské právo) je hlavním zdrojem zákonů. Prezident si nemůže říct, že ji nebude uplatňovat," řekl například letos v únoru Ahmad Šafíq, Mubárakův poslední předseda vlády a bývalý velitel vzdušných sil, který má podporu vlivné egyptské armády.
Podobně podporuje šaríu jako zdroj legislativy i sekulární Amr Músa, který se navíc těší velké oblibě mezi liberály a křesťany, kteří se obávají nástupu islamistů.
Osobnosti, které mají šanci se stát nejmocnějšími muži Egypta, často tvrdí, že občanská společnost a islám můžou existovat vedle sebe.
"V Egyptě se nikdy nebude nosit turban jako v Afghánistánu, Íránu nebo Saúdské Arábii, protože Egypt zastává umírněnost, díky níž se zde podařilo udržet opravdový islám po 1000 let," prohlásil zas v dubnu Hišam al-Bastavísí, který za Mubárakova režimu bojoval za nezávislost justice.
Mezi kandidáty není nikdo z křesťanské menšiny a samozřejmě ani jedna žena.
První den egyptských prezidentských voleb
Kandidáti na egyptského prezidenta
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist