V libyjské metropoli zemřel atentátník, který v roce 1988 zaútočil na americké letadlo nad městem Lockerbie. Zemřelo tehdy 270 lidí a Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí byl jako jediný odsouzen za podíl na celé akci.

Objevilo se několik zpráv, že je Midžrahí v kómatu a rakovina prostaty, kterou trpěl, je v posledním stadiu.

Jak nyní uvedl jeho bratr Abdalhakím, devětapadesátiletý odsouzený, který byl velkým přítelem Muammara Kaddáfího, zemřel ve svém domě v Tripolisu okolo jedné hodiny odpolední.

 

Od jeho propuštění uplynuly už téměř tři roky. Skotský soud ho v roce 2009 vydal Libyi, která s ohledem na zdravotní stav odsouzeného žádala jeho návrat do vlasti. Tehdy mu prý zbývaly tři měsíce života.

Při návratu někdejšího libyjského agenta do rodné země ho Libyjci vítali jako národního hrdinu. Midžrahí byl ale oficiálně stále skotským vězněm, takže se musel pravidelně hlásit úřadům.

Po vypuknutí arabského jara, během něhož řada Libyjců přišla o možnost spojení se světem, se ale přestal ozývat. Našla ho až stanice CNN, jak umírá ve své tripoliské vile.

O jeho přesun zpátky do britského vězení se o několik měsíců později snažila americká diplomacie. Libyjský režim plukovníka Kaddáfího padl, a tak Američané žádali o spolupráci přechodnou opoziční vládu. Ta ale prohlásila, že nevydá ani Midžrahího, ani žádného jiného libyjského občana.

Minulý měsíc Midžrahího syn hovořil o prudkém zhoršení stavu svého otce. Musel prý být převezen do nemocnice, kde musel podstoupit krevní transfúzi.

Podívejte se na rekonstrukci atentátu na let :

Dle tehdejších zpráv dostal 11 litrů krve. Lékaři přiznali, že se jeho stav horší, ale pustili ho domů, protože si prý přál být s rodinou.

Letadlo společnosti PanAm na lince z Londýna do New Yorku explodovalo nad Lockerbie 21. prosince 1988. Zahynulo tehdy 270 lidí, 259 z letadla a 11 na zemi. Nejvíce obětí bylo ze Spojených států.

Odsouzen byl v roce 2001 na doživotí. Jeho pozdější propuštění odůvodněné humanitárními důvody nesly pozůstalí po obětech útoku těžce. Někteří žádali, aby byl znovu uvězněn a případ přezkoumán.

Hlavní body případu Lockerbie:

21. prosinec 1988: Let č. 103 společnosti PanAm na trase Londýn - New York exploduje ve výšce zhruba 9,5 kilometru nad městem Lockerbie. Na palubě umírá 259 lidí, na místě dopadu dalších 11.

14. listopad 1991: Američané a Britové obviňují dva Libyjce, libyjská vláda zapojení odmítá.

17. únor 1994: Británie odmítá libyjský návrh na soudní proces před jakýmkoli islámským soudem na světě.

3. květen 2000: Začíná soud v Nizozemsku. Oba muži jsou obviněni ze spiknutí, vraždy a porušení bezpečnostních předpisů.

31. leden 2001: Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí je uznán vinným z několikanásobné vraždy a odsouzen na doživotí s minimální délkou trvání 20 let. Druhý obviněný Amín Chalífa Fímá je zproštěn viny.

23. leden 2002: Midžrahí se odvolává.

14. březen 2002: Soud potvrzuje předchozí rozhodnutí a posílá odsouzeného do věznice Barlinnie v Glasgow.

19. srpen 2003: Británie žádá OSN, aby zrušila sankce vůči Libyi. Tripolis totiž přijímá vinu za atentát a souhlasí s odškodněním rodin obětí.

Březen 2004: Premiér Tony Blair nabízí Kaddáfímu "přátelskou ruku", následuje vzájemné jednání v plukovníkově stanu poblíž Tripolisu.

21. říjen 2008: Lékaři potvrzují, že Midžrahí má rakovinu prostaty, která zasáhla i jiné části těla.

20. srpen 2009: Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill z humanitárních důvodů propouští Midžrahího zpátky do Libye. Americký prezident Barack Obama to považuje za "chybu".

21. srpen 2009: Midžrahí přilétá do Libye, je oslavován jako hrdina.

20. červenec 2010: Premiér David Cameron na návštěvě ve Washingtonu prohlašuje, že Midžrahí by měl zemřít ve vězení.

8. prosinec 2010: Tajné depeše zveřejněné na serveru WikiLeaks tvrdí, že Libye vyhrožovala Británii, že pokud Midžrahí ve skotském vězení zemře, bude to mít hrůzné ekonomické i politické následky.

9. prosinec 2010: Midžrahího zdravotní stav se rychle zhoršil. Jeho rodina očekává brzkou smrt.

12. prosinec 2010: Úřady blokují 800stránkovou žádost o atentátníkovo propuštění.

1. únor 2001: WikiLeaks zveřejňuje korespondenci mezi britským ministrem zahraničí Billem Rammellem a Tripolisem, ve které libyjské vládě radí, jak mají postupovat, aby byl odsouzený kvůli zdravotním důvodům ze skotského vězení propuštěn.

7. únor 2011: Midžrahí je na základě vyčerpávajícího spisu plného dopisů, poznámek a zápisů z jednání propuštěn ze skotského vězení. Cameron následně slibuje Obamovi, že nechá celý případ prověřit.

20. květen 2012: Midžrahí podléhá boji s rakovinou a ve svém tripoliském domě umírá. Jeho zdraví se přes noc hodně zhoršilo, vysvětluje jeho bratr Abdalhakím.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist