Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na konferenci v Paříži požádala povstaleckou libyjskou vládu, aby znovu poslala do vězení Abdala Basata Muhammada Midžrahího, jenž byl jako jediný odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988.

Atentát si tehdy vyžádal 270 mrtvých. Midžrahí byl před dvěma lety za sporných okolností propuštěn ze skotského vězení, s čímž americká strana nesouhlasila.

"Domníváme se, že Midžrahí patří za mříže, neměl být osvobozen," prohlásil jeden z amerických činitelů na okraj mezinárodní konference k Libyi.

Původně americká administrativa ve středu zmírnila požadavek amerických zákonodárců na umístění Midžrahího do vězení s tím, že hlavním posláním libyjských povstalců je nejprve stabilizace země. Jak připomíná agentura AFP, Spojené státy také neuzavřely s Libyí dohodu o vydávání vězňů.

Midžrahí byl ze skotského vězení propuštěn ze zdravotních důvodů, neboť podle lékařského posudku trpěl rakovinou prostaty a údajně mu zbývaly tři měsíce života. V pondělí jeho rodina informovala, že je v kómatu a umírá ve svém domě v Tripolisu.

USA v ten samý den oznámily, že ministerstvo zahraničí požádalo povstaleckou Přechodnou národní radu, aby případ Midžrahího přezkoumala.

"Tento člověk má krev na rukou a na svědomí životy nevinných lidí. Kaddáfího Libye ho považovala za hrdinu. Věříme, že nová Libye, svobodná a demokratická se bude na odsouzeného teroristu dívat jinak," prohlásila mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová.

Spojené státy nikdy neskrývaly nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

Související