Pro víkendový summit osmi největších ekonomik světa zvolil Bílý dům odlehlé a přísně střežené letovisko Camp David, místo s bohatou historií, kterému se ale nynější prezident Barack Obama spíš vyhýbá.
V Camp Davidu v roce 1943 prezident USA Franklin Delano Roosevelt s britským premiérem Winstonem Churchillem plánovali vylodění v Normandii, James Carter tam v roce 1978 dojednal mírovou smlouvu Egypta s Izraelem. Osm státníků najednou se tam ale ještě nikdy nesešlo.
Za posledních 70 let navštívilo Camp David 50 prezidentů a předsedů vlád, ale jednání byla vždy jen dvoustranná. Místo leží v severním Marylandu nedaleko městečka Thurmont, asi 550 metrů nad úrovní moře. Má rozlohu asi 50 hektarů a hlídá je silná jednotka americké námořní pěchoty.
Na campdavidský areál obehnaný ostnatým drátem žádné silniční ukazatele neodkazují. Uvnitř si hosté prezidenta USA mohou zahrát golf nebo tenis, mohou si zaplavat ve vyhřívaném bazénu nebo si zastřílet na pohyblivý terč.
Obama se rozhodl svolat summit G8 do Camp Davidu, aby zřetelně oddělil jednání osmičky od navazujícího summitu Severoatlantické aliance v Chicagu. Zatímco Camp David je spíš tichým místem k rozjímání, Chicago nabízí rušný prostor otevřeně vystavený veřejnosti. K důvěrným rozhovorům se moc nehodí.
Prezident Putin odvolal cestu do USA. Musí dokončit sestavování vlády, vysvětluje Kreml - čtěte ZDE
Klaus se připojil k bojkotu Ukrajiny, kvůli věznění Tymošenkové zrušil účast na summitu - čtěte ZDE
V Camp Davidu bude mít naproti tomu každý z přítomných státníků vlastní bungalov vybraný tak, aby bylo možné vést privátní jednání. Hromadné akce se budou odbývat v jídelně a hlavním bungalovu zvaném Laurel Lodge. Žádné demonstrace v nejbližším okolí se samozřejmě nepřipouštějí.
Camp David je vzdálený 112 kilometrů od Bílého domu a stal se víkendovým útočištěm amerických prezidentů od roku 1942. Tehdejší prezident Roosevelt usoudil, že potřebuje únik z mučivého letního vedra ve Washingtonu, aniž by se příliš vzdálil místům politického rozhodování.
Roosevelt vybranému letovisku říkal Šangri-la podle slavného románu Jamese Hiltona z roku 1933 Ztracený obzor. Jméno Camp David místo dostalo až za prezidenta Dwighta Eisenhowera, který ho pojmenoval podle svého vnuka. Oficiálně se Camp David jmenuje dodnes docela prozaicky: Naval Support Facility Thurmont (Podpůrné námořní zařízení Thurmont).
Setkání Eisenhowera a Chruščova
Přízně prezidentů si ovšem Camp David neužíval vždy stejně. Návštěvníkům letoviska vadila přísná bezpečnostní opatření. Manželka prezidenta Harryho Trumana Margaret tam prý trpěla návaly klaustrofobie, bývalý izraelský premiér Menachem Begin Camp David označil za "luxusní koncentrák". Někdejší egyptský vůdce Anvar Sadat se údajně v Camp Davidu cítil jako v domácím vězení.
Prezident Truman proto do Camp Davidu jezdil zřídka, stejně jako John Kennedy nebo Lyndon Johnson. Prezident Eisenhower tam byl naopak častým hostem a jezdíval tam ukájet své golfové vášně. V roce 1959 v Camp Davidu uvítal i sovětského vůdce Nikitu Chruščova.
I Richard Nixon letovisko vyhledával, stejně jako později Ronald Reagan. Prezident George Bush starší v Camp Davidu v roce 1992 dokonce vdával svou dceru Dorothy. Často místo navštěvoval i jeho prezidentský syn, který tam trávil dlouhé měsíce.
Obama navštívil Camp David jedenáctkrát v roce 2009, ale od té doby se tam objevoval jen zřídka. Nynější pobyt je letos jeho první.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist