Norbert Röttgen, německými médii přezdívaný "korunní princ" kancléřky Angely Merkelové, skončil ve spolkové vládě jako ministr životního prostředí. Oznámila to na středeční mimořádné tiskové konferenci sama kancléřka. Z berlínské vlády tak odchází další uvažovaný nástupce nejmocnější německé političky.

Merkelová k jeho odchodu pouze krátce uvedla, že požádala prezidenta Joachima Gaucka, aby Röttgena z úřadu uvolnil. Německá média to jednohlasně interpretují, že jej Merkelová z vlády "vyhodila".

Agentuře DPA to potvrdil i zdroj z koaličních kruhů, podle něhož šestačtyřicetiletý politik funkci odmítl opustit dobrovolně.

Podle DPA je Röttgen vůbec prvním ministrem za sedmiletou éru Merkelové v čele vlády, kterého takto odstranila ze svého kabinetu. K důvodům jeho odchodu žádné podrobnosti nesdělila, pouze mu stroze poděkovala za jeho práci.

Podle německých médií jeho konec ve vládě souvisí s debaklem Křesťanskodemokratické unie (CDU) v nedělních ostře sledovaných volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. CDU pod Röttgenovým vedením v nich dosáhla historicky nejhoršího výsledku. Röttgen hned po nich složil funkci předsedy stranické organizace v této velmi důležité nejlidnatější spolkové zemi.

Exministr se dlouho těšil velké přízni Merkelové. Média ho proto často titulovala jako jejího "korunního prince", "vzorového žáka" nebo též jako "mamčina nejchytřejšího", přičemž onou mamkou měla na mysli kancléřku a šéfku CDU.

Podobný osud jako Röttgena potkal loni bývalého ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga. Nesmírně populární bavorský politik, o němž se spekulovalo jako o budoucím kancléři, musel z vlády odejít po skandálu s opsanou doktorskou prací.

K uvažovaným nástupcům Merkelové se řadil také nedávný německý prezident Christian Wulff, jemuž se zase stalo osudným podezření ze zneužití funkce v době, kdy stál v čele zemské vlády. Wulff rezignoval letos v únoru.

Za Röttgenova nástupce ve vládě Merkelová navrhla vlivného parlamentního předáka CDU a dalšího ze svých blízkých spolupracovníků Petera Altmaiera. Jeho hlavním úkolem bude pokročit v přestupu země od jaderné energetiky k většímu využívání obnovitelných zdrojů, k čemuž se německá vláda rozhodla loni po havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist