Nevada jako první americký stát udělil povolení pro samořídící auta firmy Google, která se tak brzy budou moct začít pohybovat po místních silnicích.

Prvním modelem, který se na dálnicích objeví, bude speciálně upravená Toyota Prius. První projížďku již auto absolvovalo v Las Vegas.

Patent na samořídící vůz dostal Google loni v prosinci. Zavádí speciální metodu, díky níž bude řidič moci přepnout auto z běžného provozu do stavu, kdy se stroj ovládá sám.

Vozidlo využívá dvě sady snímačů. První z nich je tzv. přistávací pruh, což může být značka na vozovce nebo na zdi. "Pruh napoví řidičům, kde můžou auto zaparkovat," uvádí se v patentu.

Bez nehod

Následně se spustí druhá sada snímačů, která přijme údaje o poloze, sdělí stroji, kde se nachází a kam by měl jet. K určení zevrubné pozice autu pomůže navigační systém GPS a přesné umístění pak doladí senzory, které určí vzdálenost od stromů a dalších význačných bodů v blízkosti auta. Vůz bude schopen sledovat svojí cestu a vědět, odkud vyjel.

Google vozidlo úspěšně otestoval na silnicích v Nevadě a Kalifornii, kde s ním přejel i slavný sanfranciský most Golden Gate Bridge.

Nynější flotila samořídících vozů ujela přes 300 tisíc kilometrů a k vybourání jednoho z aut došlo jenom jednou, přičemž na vině údajně byla údajně chyba člověka, uvedl server Pcmag.com.