Jádro teroristické organizace Al-Káida je rok po zabití jejího obávaného vůdce Usámy bin Ládina fakticky zničené. Určitou hrozbou pro Spojené státy a jejich západní spojence mohou být nadále příbuzné skupiny, které se k ní ještě hlásí. Podle agentury AP o tom informovaly zdroje z amerických protiteroristických složek.
Současný vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí sice netají záměry znovu udeřit na USA, jeho organizace ukotvená na pákistánském území ale bojuje o holé přežití pod neustávajícími útoky amerických bezpilotních letadel, které účinně bombardují postavení islámských radikálů v oblasti.
Díky tomu je nebezpečí útoku "špinavou jadernou bombou" nebo biologickou zbraní proti USA mnohem méně pravděpodobné, nemluvě o kombinovaném útoku s unesenými letadly podobně jako při 11. září 2001.
Al-Káida má následovníky
Různé skupiny, které se věrně k Al-Káidě hlásí, nicméně ještě představují určité bezpečnostní riziko. Jde zejména o islámské radikály v Jemenu. Přestože nejsou s to podniknout velký teroristický útok v USA, mohou udeřit na západní cíle v oblastech, které se mohou vyskytovat v jejich akčním rádiu, oblasti Blízkého východu. Stále rekrutují bojovníky a získávají zkušenosti v násilnostech, které stále přiživují.
Bin Ládina Američané dopadli a zabili počátkem loňského května při operaci speciálního komanda v obytném komplexu u Abbottábádu asi 100 kilometrů severně od pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo později údajně pohřbili do moře.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist