Ve Spojených státech v úterý vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové.

Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně.

Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni byla zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno.

Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993–2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico.

Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byla jsem šokována a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla.

Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie.

Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Jedinečná exkurze

Ve své nové knize Albrightová čtenáře zavede z Pražského hradu do bombového úkrytu v Londýně, ale i do terezínského ghetta či nejvyšších kruhů evropských a amerických vlád.

Politička se v ní mimo jiné desítky let po válce zamýšlí nad židovským dědictvím své rodiny či spletitou historií své vlasti, ale i morálními volbami, s nimiž se potýkali její rodiče a jejich generace.

"Nikomu, kdo žil během let 1937 až 1948, nebyl cizí hluboký smutek. Miliony nevinných nepřežily a jejich smrt nesmí být nikdy zapomenuta. Není dnes v našich silách navrátit ztracené životy. Je ale naší povinností dozvědět se, co se stalo a proč," píše v knize Albrightová.

S knihou, která by letos na podzim měla vyjít i v Česku v nakladatelství Argo, se před smrtí stačil seznámit bývalý prezident Václav Havel. "Jde o pozoruhodný příběh dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy odehrávající se na pozadí okupovaného Československa a druhé světové války.

Albrightová přináší čerstvé pohledy na události, které utvářely její kariéru, a vyzývá nás k hlubokému přemýšlení o morálních dilematech našich životů," cituje ho nakladatelství Harper Collins, jež knihu vydalo v USA.

Albrightová, jež byla ministryní zahraničí USA v letech 1997 až 2001, už napsala několik knih. Naposledy v USA v roce 2009 vydala knihu o svých brožích a diplomacii, která později v Česku vyšla pod názvem Tajná řeč broží.

Související