Ve Spojených státech v úterý vyšla kniha vzpomínek bývalé americké ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightové.
Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně.
Jedním důležitých z impulzů pro napsání vzpomínek a detailní prozkoumání jejího dětství pro ni byla zkušenost s tím, že před lety zjistila, že o svých kořenech neví všechno.
Albrightová až v okamžiku nástupu do administrativy tehdejšího prezidenta Billa Clintona (hlavou státu 1993–2001) v 59 letech zjistila, že má židovské předky. "Myslela jsem si, že o sobě vím všechno. Ale očividně to nebyla pravda," řekla internetovému deníku Politico.
Díky článku v deníku The Washington Post tehdy také zjistila, že tři z jejích prarodičů a mnoho dalších členů rodiny zavraždili nacisté během holokaustu. Albrightová poté dvakrát cestovala do České republiky, aby si informace potvrdila. "Byla jsem šokována a také jsem se cítila trochu trapně, že jsem neznala historii své rodiny lépe," uvedla.
Exministryně USA Albrightová pátrá v Praze po dokumentech o otci. Píše o něm knihu - čtěte ZDE
Český politik vychoval dvě americké ministryně zahraničí. Zasloužil si lepší dokument - čtěte ZDE
Bývalá americká ministryně se narodila v Praze v roce 1937 v rodině diplomata Josefa Korbela. Po vyhlášení protektorátu v roce 1939 její rodina uprchla do Británie.
Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel v Československu jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.
Jedinečná exkurze
Ve své nové knize Albrightová čtenáře zavede z Pražského hradu do bombového úkrytu v Londýně, ale i do terezínského ghetta či nejvyšších kruhů evropských a amerických vlád.
Politička se v ní mimo jiné desítky let po válce zamýšlí nad židovským dědictvím své rodiny či spletitou historií své vlasti, ale i morálními volbami, s nimiž se potýkali její rodiče a jejich generace.
"Nikomu, kdo žil během let 1937 až 1948, nebyl cizí hluboký smutek. Miliony nevinných nepřežily a jejich smrt nesmí být nikdy zapomenuta. Není dnes v našich silách navrátit ztracené životy. Je ale naší povinností dozvědět se, co se stalo a proč," píše v knize Albrightová.
S knihou, která by letos na podzim měla vyjít i v Česku v nakladatelství Argo, se před smrtí stačil seznámit bývalý prezident Václav Havel. "Jde o pozoruhodný příběh dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy odehrávající se na pozadí okupovaného Československa a druhé světové války.
Albrightová přináší čerstvé pohledy na události, které utvářely její kariéru, a vyzývá nás k hlubokému přemýšlení o morálních dilematech našich životů," cituje ho nakladatelství Harper Collins, jež knihu vydalo v USA.
Albrightová, jež byla ministryní zahraničí USA v letech 1997 až 2001, už napsala několik knih. Naposledy v USA v roce 2009 vydala knihu o svých brožích a diplomacii, která později v Česku vyšla pod názvem Tajná řeč broží.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist