Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková zahájila hladovku na protest proti politickým represím v zemi. V úterý to oznámil její obhájce Serhij Vlasenko s tím, že přestala jíst už minulý týden v pátek.

"Julija Tymošenková zahájila hladovku," řekl Vlasenko u dveří charkovské věznice, kde si politička odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí. Hladovka je podle něho časově neomezená.

Tymošenková má podle Vlasenka modřiny na rukou i na břiše. Advokát tvrdí, že to je výsledek převozu do železniční nemocnice v Charkově, kam byla expremiérka transportována právě v pátek 20. dubna.

"Na rukou má plno modřin a na břichu obrovskou podlitinu, která je dosud vidět, i když jsou to už čtyři dny", cituje agentura Vlasenka. Zdůraznil, že zřejmě kvůli tomu ho k Tymošenkové po dva dny nechtěli pustit.

Tymošenková byla v neděli za silného policejního doprovodu převezena zpět ze železniční nemocnice do vězení.

Podle advokátů expremiérka pravděpodobně odmítla léčbu, když se seznámila s textem nedávného dobrozdání dvou německých expertů. Ti vyjádřili pochyby, že se vězněná politička v charkovské nemocnici může uzdravit.