V Bělorusku je na prodej sovětský protiatomový bunkr, který armáda převedla do vlastnictví obce Ščučyn v Hrodenské oblasti při polských hranicích. Objekt vybudovaný v roce 1977 byl dán do dražby, vyvolávací cenu ale běloruská média neoznámila.

Informace o prodeji dvoupatrového vojenského objektu je neobvyklá, protože osud mnoha staveb tohoto typu v Bělorusku dodnes podléhá utajení. Ščučynský bunkr dokonce mohli navštívit reportéři běloruské televize ONT.

Od roku 1992 byl bunkr deset let majetkem běloruské armády, všechny jeho vnitřní systémy jsou údajně stále funkční. Před pohledy zvědavců a zásahy nenechavců pevnost střeží městská policie.

Velitelský bunkr chráněný pětimetrovou vrstvou betonu měl sovětským generálům zajistit bezpečí i v případě jaderného útoku.

Protiatomový sovětský kryt

Objekt má vlastní ventilaci, vodárnu, telefonní centrálu a prostory pro skladování potravin. Obráncům objektu bylo vyhrazeno 55 podzemních místností. Podobných velitelských bunkrů na území bývalého SSSR existuje údajně jen pět.

Budoucí vlastník bude povinen zachovat dosavadní vybavení i podobu objektu. Ščučynští radní by rádi viděli, kdyby v bunkru vzniklo muzeum studené války.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist