Spojené státy nepošlou do Severní Koreje dříve přislíbenou potravinovou pomoc. Rozhodly se tak v reakci na to, že Pchjongjang bez ohledu na nesouhlas mezinárodního společenství v pátek odpálil balistickou raketu, která se však krátce po startu rozpadla. S odvoláním na poradce prezidenta Baracka Obamy to uvedla agentura Reuters.

"Nehodláme naplnit dohodu o tom, že jim poskytneme pomoc," prohlásil Obamův poradce pro národní bezpečnost Ben Rhodes.

Americká diplomacie hrozila zrušením potravinové pomoci v případě testu severokorejské rakety už v březnu. Obamův mluvčí Jay Carney v reakci na neúspěšné odpálení rakety uvedl, že KLDR "plýtvá penězi na zbraně a propagandu, zatímco lidé hladovějí".

Podle listu Chosun Ilbo KLDR za projekt své rakety utratila zhruba 850 milionů dolarů.

Raketa dlouhého doletu, kterou dnes Severní Korea vypustila, se krátce po startu zřítila do moře. Pchjongjang tvrdil, že chtěl vynést na oběžnou dráhu komunikační družici a že šlo o čistě mírovou misi.

Družice měla sloužit k předpovědi počasí, dálkovému plánování pozemních stavebních projektů a navíc v kosmu vysílat budovatelské písně oslavující Kim Ir-sena.

Nicméně západní země, Japonsko i Jižní Korea se domnívaly, že má především vyzkoušet technologii pro raketu dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici.

Spojené státy v uplynulých měsících slíbili Severní Koreji potravinovou pomoc v objemu 240 tisíc tun. Pchjongjang měl výměnou za potraviny zmrazit své jaderné aktivity a zavést moratorium na raketové zkoušky.

Podívejte se, jak vypadala Unha-3:

Severokorejská raketa Unha-3

Severokorejská raketa Unha-3