Před římským Koloseem se ve čtvrtek střetla s policií asi padesátka demonstrantů převlečených většinou za starořímské gladiátory a centuriony.

Šlo vesměs o nezaměstnané živící se pózováním v historických kostýmech k fotografování s turisty za přiměřenou úplatu. Manifestanti se shromáždili před jednou z nejznámějších římských památek s požadavkem na uzákonění jejich profese.

Bezprostřední příčinou demonstrace byla týden stará vyhláška zakazující provozování této činnosti u historických památek, který vydala římská radnice, aby se podřídila platnému zákonu už z roku 2002. Porušení nařízení se trestá pokutou.

Protesty proti novému opatření vypukly u Kolosea již hned po jeho vyhlášení o minulém víkendu. I tehdy proti nim zasahovala policie.

Někteří turisté se s gladiátory nechávají vyfotografovat, ale bývají i zaskočení, když pak po nich pánové v kostýmech chtějí peníze. Cena za snímek je prý od deseti do dvaceti eur (zhruba 250 až 500 korun), ale někdy si bojovníci řeknou i o 50 eur.

Falešní gladiátoři se hájí, že služby, které poskytují, jsou oblíbené a že se svými kostýmy vytvářejí atmosféru starověkého Říma.

Související