"Když sestřelíte naši raketu, stihne vás krutá odveta a nelítostný trest," vzkázali severokorejští diplomaté Soulu a Tokiu. Japonsko a Jižní Korea se na plánovanou provokaci připravují, v Tokiu jsou k vidění armádní vozy přepravující zbraně PAC-3 Patriot, které by měly severokorejské rakety dlouhého doletu sestřelit.

Vypuštění raket dlouhého doletu se očekává mezi 12. a 16. dubnem, kdy mají v Pchjongjangu probíhat velkolepé oslavy 100. výročí od narození zakladatele komunistického státu Kim Ir-sena. Takový krok by byl i podle Spojených států porušením rezoluce OSN. Napětí v regionu se bude snažit zmírnit i britský premiér David Cameron, který by měl v příštím týdnu zamířit do Japonska na dvoudenní návštěvu, píše server The Daily Telegraph.

Přípravy k jaderné zkoušce

KLDR navíc nejspíš dokončuje přípravy k provedení v pořadí už třetí jaderné zkoušky. Jihokorejská agentura Jonhap dnes s odvoláním na zdroje z tajných služeb napsala, že Severokorejci značně pokročili v budování podzemního tunelu, který je pro provedení testu potřeba. Potvrzují to prý také satelitní snímky.

Zdroj agentury Jonhap uvedl, že KLDR "tajně připravuje jadernou zkoušku", a to na stejném místě, kde proběhly předchozí dva testy. Severní Korea poprvé vyzkoušela jadernou bombu v říjnu 2006, podruhé v květnu 2009, vždy v lokalitě Pung-kje na severovýchodě země.

Satelitní snímky prý ukazují obrovské haldy písku a zeminy před ústím podzemního tunelu. "Máme potvrzeno, že výkopové práce postoupily do konečného stadia," řekl představitel tajných služeb.

Patriot

Taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch. Systém Patriot začal být vyvíjen americkou společností Raytheon počátkem 60. let.

Systém Patriot umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

Mimo Spojené státy využívají systém Patriot tyto státy: Tchaj-wan, Egypt, Německo, Řecko, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Nizozemsko, Saúdské Arábie, Spojené arabské emiráty a Polsko.

 

Zdroj: Wikipedia

Japonsko a Jižní Korea se ještě snaží přesvědčit Čínu, aby Pchjongjang od plánované provokace odradila. Ale komunistický režim v KLDR se zdá být neoblomný, přípravy na vypuštění rakety dlouhého doletu jsou v plném proudu. Pchjongjang tvrdí, že hodlá vypustit na oběžnou dráhu meteorologickou družici. Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy jsou ale přesvědčeny, že tím hodlá kamuflovat zkoušku rakety dlouhého doletu.

Pokud KLDR skutečně raketu vypustí, dostane se do ještě větší izolace. USA už kvůli severokorejskému plánu zastavily nedávno dohodnutý program dodávek potravinové pomoci.

Japonské sankce

Japonsko v dubnu o rok prodloužilo platnost svých sankcí proti Severní Koreji. Rozhodlo se tak s ohledem na prohlášení Pchjongjangu, že navzdory mezinárodní kritice hodlá vypustit svou novou raketu. Poprvé Japonsko zavedlo sankce proti KLDR v roce 2006, kdy Pchjongjang testoval jaderné střely a balistické rakety. Od té doby je každý rok prodlužovalo.

"Rozhodli jsme se prodloužit o jeden rok zákaz pro severokorejská plavidla kotvit v japonských přístavech i zákaz dovozu a vývozu" s touto zemí, sdělil místopředseda vlády Osamu Fudžimura.
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté kvůli japonské okupaci Korejského poloostrova v letech 1910-45. Japonci se nyní obávají severokorejských raket a jaderného zbrojního programu a zároveň jsou rozezleni kvůli únosům japonských občanů severokorejskými agenty, které se odehrály už před desítkami let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist