Japonsko kvůli manévru KLDR uvedlo do pohotovosti protiraketový štít. O přesunu rakety na základnu s odpalovacím zařízením informovalo jihokorejské ministerstvo obrany na základě informace získané od americké armády.

KLDR oznámila, že hodlá v dubnu vystřelit raketu, která vynese na oběžnou dráhu družici. Jde podle její verze o součást mírového vesmírného programu. Vynesení satelitu také spojuje se 100. narozeninami zesnulého vůdce KLDR Kim Ir-sena.

Podle Jižní Koreje a USA ale může jít o raketový test, což bude porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2009.

KLDR testem ohrožuje slíbenou potravinovou pomoc. USA jí slíbily 240 000 tun potravin za to, že minulý měsíc přistoupila k pozastavení programu raket dlouhého doletu.

Severní Korea se pokoušela vynést satelit už v roce 2009. Raketa Unha, jejíž verze má být použita i tentokrát, tehdy spadla do moře.

Obama na Korejském poloostrově

V oblasti je nyní i první muž Spojených států. Americký prezident Barack Obama přijel do Jižní Koreje na víkendový summit OSN o jaderné bezpečnosti s účastí nejvyšších představitelů 54 zemí včetně Číny a Ruska.

"Plánovaná raketová zkouška přivede KLDR do další izolace. Provokací a hrozbami Pchjongjang ničeho nedosáhne," řekl Barack Obama v neděli po jednání s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem.

I Mjong-bak na tiskové konferenci s Obamou prohlásil, že Jižní Korea a USA na jakoukoli provokaci a hrozby KLDR zareagují s rozhodností.

Oba prezidenti Severní Koreu vyzvali, aby od vypálení rakety upustila.

"Špatné chování nebude odměňováno," prohlásil Obama. Narážel na potravinovou pomoc, kterou Spojené státy KLDR slíbily za její nedávné rozhodnutí pozastavit program raket dlouhého doletu.

Oba prezidenti připomněli, že Pchjongjang byl za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN už v minulosti trestán utužením sankcí a že by tomu tak bylo i v tomto případě.

Hranice svobody

Prezident USA Barack Obama o víkendu navštívil také demilitarizované pásmo mezi oběma korejskými státy a označil je za "hranici svobody".

Americkým vojákům shromážděným v jídelně Camp Bonifas nedaleko mezikorejské hranice řekl, že jsou součástí dlouhé řady vojáků, kteří umožnili Jižní Koreji prosperovat.

"Vy jste, pánové, na hranici svobody," prohlásil Obama. "Kontrast mezi Jižní Koreou a Severní Koreou nemůže být jasnější, nemůže být ostřejší. A já nemohu být víc hrdý na to, co děláte," dodal.

Obama navštívil demilitarizované pásmo vůbec poprvé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist