Bavorské Horní Franky a Horní Falc jsou zaplaveny drogou crystal speed, v Česku známou jako pervitin, která se do Německa dostává převážně právě ze sousední země. Tamní úřady, politici i odborníci na závislosti bijí na poplach, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Požadavek byl na jeden gram, nabídl jich hned pět. Pět gramů crystalu za 200 eur (zhruba 4900 Kč). Mladý Asiat v baseballové kšiltovce, možná šestnáctiletý, stojí před stánkem plným džínsů a triček v západočeském Chebu. "Němec, že? Pojďte, mám toho víc."

Na obrovském parkovišti hned vedle nákupního centra stojí tržnice Dragoun, jedna z takzvaných vietnamských tržnic s oblečením, botami a cigaretami u hranic České republiky. Toto odpoledne jsou však možná sto metrů dlouhé řady ospale prázdné, prochází se tu jen pár zákazníků.

Držení drog v Česku

Od 1. ledna 2010 vláda stanovila "malé množství" drog.

Držení tohoto množství se bere pouze za přestupek, nikoliv trestný čin.

15 g marihuany

5 g hašiše

1,5 g heroinu

2 g pervitinu

1 g kokainu

Drogy nahradily falešné značkové výrobky

Prodavači postávají okolo, někteří dokonce odešli od svých stánků a shlukli se kolem bedny, na které leží české bankovky. Zájem o falešné značkové výrobky, zdá se, silně opadl - poptávku po droze, v Německu nelegální, naopak rádi uspokojí.

Koupit tuto jednu z nejtvrdších drog je v Chebu hračka. Kouzelné slůvko zní "piko" - a sáček s průhlednými krystaly mění majitele. A je to jenom pár minut od německé hranice, kde od konce roku 2007 už nejsou závory.

Kontroly se sice stále provádějí, ale ne tak nápadně. V zamlžených Horních Francích čeká zeleno-bílé auto na kraji silnice. U volantu sedí Matthias Dürr, velitel celní kontrolní jednotky ze Selbu. Když se ze směru od České republiky objeví malý černý vůz s velkým nápisem "Böhse Onkelz" na zadním skle, šlápne Dürr na plyn a pověsí se za něj. Na vhodném místě ho předjede a rozsvítí nápis "Prosím, následujte mě".

Policie nachází drogy denně

Pasažéři auta stojí o chvilku později na parkovišti vedle vozu: dva mladíci v maskáčích. Dürr prohledává auto a zavazadla, zatímco jeho kolega stojí vedle a jistí ho.

Mladíci mají čtyři kartony cigaret, což je povolené množství, jinak nic. Mohou jet dál. Jen před pár hodinami ale zajistili celníci mladého muže se čtyřmi gramy crystalu. Takové nálezy jsou v současnosti na každodenním pořádku.

"Hitlerův speed"

V posledních letech konzumace crystal speedu v Německu rapidně stoupla. Soudí se, že většina této drogy přichází z České republiky.

Crystal speed, meth, ice, glass, piko, pervitin - amfetaminová droga někdy též nazývaná Hitlerův speed, neboť se jí dopovali vojáci wehrmachtu. Je mnohokrát silnější než "normální" speed a rychleji se na ni vytváří závislost.

Příliš liberální české zákony

Nynější pervitinová vlna v Německu se dává do souvislosti s liberalizací českého zákona o drogách v roce 2010. Ten označuje držení dvou gramů crystalu jen za přestupek. A v Bavorsku a Sasku končí v rukou policejních kontrolorů stále větší množství této drogy.

S půl gramem crystalu jsem dokázala "naplno projet" celý víkend, říká Rosa M. v návštěvní místnosti kliniky pro závislé v bavorském Hochstadt-Marktzeulnu. Jak šílená se prý vždy těšila na páteční večer, kdy si šňupne svou první linku. Pak ale přišla doba, kdy ji potřebovala i v pondělí ráno.

Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy a perfektní pletí nevypadá, že byla závislá sedm let. Maturitu ještě stihla udělat, studovat už ne. Teď je jí 23 let.

Nils K. se po první dávce cítil jako Herkules. I jeho chytli při silniční kontrole a mezitím byl delší dobu ve vězení. Zpočátku prý drogu jen šňupal, později si i "práskal" - a poklepal si přitom na ohyb ruky.

Viděl neexistující cirkus

Po pár letech na crystalu viděl na zahradě svého domu kočovný cirkus, který jeho přítelkyně neviděla a divila se, proč jsou na parapetu láhve od piva. Ty jsem tam dal pro umělce, vypráví pomalu a rozvážně sedmadvacetiletý muž. Dívá se přitom do země. Začínají mu skelnatět oči, když tvrdí, že droga ho postupně připravila o všechno.

Tuhle písničku tady zpívají všichni, říká šéf hochstadtské kliniky Roland Härtel-Petri. Nejprve nabuzení, párty víkendy bez spánku, euforie, odvaha. Pak většina upadne do závislosti a nedokážou ji kontrolovat.

V kantýně kliniky obsluhují pacienti. Pětatřicet z nich je na terapii kvůli crystalu. Nikdo z nich nevypadá jako ti lidé na šokujících obrázcích jedné protidrogové kampaně, kterou Härtel-Petri považuje za částečně zavádějící.

Ne všichni závislí na této droze jsou vyhublí, mají popraskanou kůži a zničené zuby. Kdo si všimne, že tyto obrázky ne vždy souhlasí s realitou, může crystal pokládat za neškodný. Víc by se podle něj mělo zdůrazňovat, že neurotoxické působení vede ke ztrátám emocí a psychózám.

Pervitinu holdují fotbaloví chuligáni

Stejně jako cukr v nádrži může vést k zadření pístu, mohou i krystaly amfetaminu člověka vnitřně zničit nebo přinejmenším na dlouho poškodit. Härtel-Petri upozorňuje na nebezpečí AIDS a žloutenky při sexuálních kontaktech pod vlivem amfetaminu. Tvrdí, že crystal stále více berou fotbaloví chuligáni. Na rozdíl od alkoholu totiž nezpomaluje, ale naopak zrychluje reakce a zvyšuje agresivitu.

Znepokojen je i Lothar Franz, ředitel kliniky v Rehau nedaleko české hranice. Už toho prý viděl dost, ale poslední vývoj ho děsí. Téměř každý den před něj předstupují noví závislí na crystalu s těžkými psychózami, často velmi mladí lidé. Jen málo z nich se ale chce opravdu léčit.

Obětovali i své děti

Některé případy ho i rozzlobí. Například jedna zcela závislá žena na prahu čtyřicítky, která jela za hranici se sedmnáctiletým synem, aby jí tam "koupil nášup", protože v případě zadržení se to bude hodnotit podle zákona o mladistvých. "Tihle obětovávají své děti!" rozčiluje se.

Pohraničím mezitím dál projíždějí auta. Stále častěji se k pašování používá také "zelená hranice". Nils K. ukazuje svoje zpocené ruce poté, co vylíčil svoje vzpomínky na crystal. Podobné má i Rosa. To je "závislácká paměť". A co si přejí pacienti na odvykací kůře do budoucna? Ona by chtěla získat zpět přátele z doby před závislostí a sama si rozhodovat o životě. On chce po půl roce poprvé vidět svou malou dceru a její matku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist