Americké námořnictvo vyřadilo ze služby 64 námořníků, z nichž 49 sloužilo na letadlové lodi, ze které byl v květnu do moře pohřben vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Důvodem bylo podle agentury Reuters to, že užívali nebo prodávali drogy.

Ve čtvrtečním prohlášení amerického námořnictva, které zdůrazňuje nulovou toleranci k drogám, se uvádí, že většina vyřazených námořníků byla přistižena při užívání nebo prodeji syntetické drogy s názvem Spice. Ta má napodobovat účinky marihuany.

Většina námořníků, o jejichž služby již armáda nestojí, sloužila na letadlové lodi USS Carl Vinson, na jejíž palubě se běžně nachází okolo 5000 členů posádky. Podle amerického námořnictva není jasné, zda se někteří z vyřazených námořníků podíleli na operaci proti bin Ládinovi.

Bývalého vůdce Al-Káidy zastřelilo na začátku května zvláštní americké komando v domě v pákistánském Abbottábádu. Tělo bin Ládina pak bylo transportováno na loď USS Carl Vinson, z níž bylo posléze shozeno do vod Arabského moře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist