Elitní jednotka francouzské policie ve středu ráno v několika městech včetně Marseille zatkla deset osob z radikálních islamistických kruhů.
Dva týdny před prezidentskými volbami tak v zemi pokračují zákroky policie, které spustilo vraždění mladého Francouze alžírského původu Mohameda Meraha, jenž minulý měsíc zabíjel ve jménu sítě Al-Káidy.
Prezident Nicolas Sarkozy, který usiluje v nadcházejících volbách o druhý mandát a otázku bezpečnosti v zemi označil za jednu ze svých priorit, už koncem března zdůraznil, že podobných zátahů bude více a povedou i k vyhošťování osob.
Policejní akce byly zaměřeny proti osobám, které navštívily Pákistán nebo Afghánistán, případně se na podobnou cestu chystaly. Jejich dějištěm byla Marseille, Roubaix, Carpentras, Valence, Pau či Lot-et-Garonne.
Třiadvacetiletý Merah v březnu zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Elitní jednotka ho pak zastřelila po více než třicetihodinovém vyjednávání a obléhání v jeho bytě v Toulouse. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu, islámské svaté války.
Francouzská policie obvinila bratra střelce z Toulouse. Byl to jeho komplic, tvrdí - čtěte ZDE
Střelec z Toulouse se vycvičil v Pákistánu. Trénoval s tamější odnoží Talibanu - čtěte ZDE
Podle nejmenovaného policejního zdroje, který citovala agentura Reuters, je desítka ve středu zatčených islámských radikálů svým založením podobná Merahovi. Stejně jako v jeho případě nejde o členy žádné skupiny. Policisté je vystopovali na různých internetových fórech, kde dávali najevo své extremistické názory.
Hlavní volební téma
Už minulý pátek policie pozatýkala 19 lidí, z nichž 13 je členem zakázané skupiny Forsane Alizza, která propaguje džihád. Jsou vyšetřováni kvůli podezření z terorismu.
Vraždy z Toulouse učinily jedním z hlavních témat kampaně před prezidentskými volbami, jejichž první kolo se uskuteční 22. dubna, otázku vnitřní bezpečnosti země. Prezidentský kandidát François Bayrou, který chce oslovovat voliče středu, tvrdí, že vláda se snaží současnou situaci využít ve svůj prospěch.
"Je v pořádku, že stát plní svoji povinnost tím, že kontroluje a zakazuje podezřelé skupiny, ale je podle mě překvapivé, že se to děje v přítomnosti novinářů," řekl Bayrou v televizi i-Tele.
Socialista François Hollande, nejsilnější rival Sarkozyho, se do této debaty nechtěl nechat zatáhnout. "Pokud existuje podezření a nebezpečí, je třeba na ně reagovat," řekl Hollande v rádiu RTL. "Ale proč to dělat po teroristickém činu? Nezpochybňuji to, co se děje, ale možná šlo udělat víc už dříve," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist