Pro mnoho lidí je skandál kolem Pavla Béma a Romana Janouška symbolem problémů, které sužují celou Českou republiku: státních úřadů poddajných politickým tlakům, chamtivých politiků, příliš mocného byznysu a kultury beztrestnosti. Ve svém posledním čísle to v pátek napsal britský týdeník The Economist.

Podle něj by znechucení veřejnosti mohlo předznamenávat zkázu pro ODS. Všeobecné přesvědčení veřejnosti o špinavostech a aroganci takřka zničilo protějšek ODS na sousedním Slovensku, dodal respektovaný týdeník. Podle něj mnoho lidí považuje reakci premiéra Petra Nečase za pomalou a nevýraznou.

"Pavel Bém je chráněncem otce zakladatele ODS, prezidenta Václava Klause. Jeho nonšalantní reakce, že odposlechy jsou špatné pro demokracii, může podráždit voliče, kteří si myslí, že jejich politický systém má horší nepřátele," poznamenal The Economist.

Připomněl, že "obavy ohledně skrytých vazeb politiky a byznysu přiměly mnoho Čechů, aby při volbách v roce 2010 podpořili protikorupční kandidáty".

"Jejich naděje na změnu ale byly oslabeny: koalicí tří stran otřásaly série skandálů a nyní deník Mladá fronta Dnes zveřejnil údajné odposlechy, které se zdají vrhat ohromující světlo na pražskou politiku v posledních letech," dodává týdeník.

Líčí podrobnosti aféry i Janouškovu automobilovou nehodu. Konstatuje, že Janoušek nereaguje na dotazy novinářů a Bém hovoří o "špinavých tricích" a "brutálním a neuvěřitelném vpádu do soukromí". Ani jeden z nich nezpochybnil autenticitu nahrávek, zdůraznil The Economist.

Pod opožděným tlakem svých šéfů v ODS, premiéra Petra Nečase a pražského primátora Bohuslava Svobody Bém pozastavil své členství v ODS do očištění svého jména.

Policie zkoumá obsah pásků. "Ale zatím je pro mnoho lidí skandál symbolem strastí, které sužují Českou republiku: státních úřadů poddajných politickým tlakům, chamtivých politiků, příliš mocného byznysu a kultury beztrestnosti," uzavřel The Economist. Janouškova chobotnice

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist