Žena, kterou nedávno v Nepálu zadržovali buddhističtí aktivisté, má české i slovenské občanství. ČTK to v úterý řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ľuboš Schwarzbacher poté, co se slovenské diplomacii ve spolupráci s nepálskými úřady podařilo ženu identifikovat.

"Ona je tam načerno. Víza jí skončila téměř před rokem, nemá peníze," uvedl Schwarzbacher. Dodal, že další postup bude záviset na rozhodnutí nepálských úřadů. Žena, která se údajně narodila na Slovensku, by v Nepálu měla zaplatit pokutu. Na případu údajně spolupracují slovenské úřady s českou diplomacií.

Portál Sme.sk napsal, že žena chce prý zůstat v Nepálu a stát se buddhistickou mniškou. Ve skutečnosti se nejmenuje Mariči, jak se představila tamním úřadům, a je jí 43 let, nikoliv 35, jak uvedl nepálský tisk.

Ochránci malého Buddhy

Podle nepálské policie ji v lese zadržovali stoupenci Ráma Bahadúra Bamdžana, považovaného některými věřícími za Buddhovo převtělení.

Nepálský tisk napsal, že žena byla nalezena ve špatném zdravotním stavu, měla zlomenou ruku a na těle jizvy a modřiny. Původně prý přišla Bamdžana navštívit před rokem a pobývala v klášteře v Simaře na jihu země.

Koncem loňska zmizela společně s další ženou a podle vlastní výpovědi byla jako zajatkyně vězněna skupinou, která pečuje o blaho a bezpečí "malého Buddhy".

Skupina obě ženy obvinila z čarodějnictví a z toho, že ruší Bamdžanovu meditaci. Na základě zpráv o zmizení dvojice přijeli do Simary policisté, kde ženu našli v jednom z hotelů a odvezli ji pryč.